09.05.2019 00:03


U Mitrovských se zabydlely panenky. Výstava zve na prohlídku jejich pokojů

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od soboty mohou návštěvníci brněnského Letohrádku Mitrovských navštívit výstavu historických pokojíčků pro panenky. Výstava s názvem Na návštěvě u panenek nabízí kuchyňky i ložnice pocházející z konce devatenáctého století. K vidění jsou do konce června letošního roku.

Sběratelský pokoj. Foto: Kristýna Sklenářová

Brno – Nová výstava s názvem na Návštěvě u panenek je od soboty k vidění na Letohrádku Mitrovských v Brně. Soukromá sbírka více než tří desítek exponátů se skládá z nejrůznějších historických pokojíčků, kuchyněk a ložnic. To vše ve velikosti pro dětské panenky, které jsou v domečcích umístěny také.

Nejstarší originální pokojíčky pochází z konce devatenáctého století. Nejmladším exponátem je pak dům slavné Barbie z konce minulého století. Vývojem si prošly i samotné panenky, které jsou v domečcích umístěny v dobových oblečcích. „Ze začátku dvacátého století jsou ty panenky opravdu ještě panenkovské, baculaté. Na začátku jednadvacátého století to už jsou spíše barbíny,“ popsala výstavu pracovnice Letohrádku Hana Kršková.

Dominantou panenkovských pokojíčků je velké množství detailů a originálních doplňků. V kuchyňkách je umístěno malované porcelánové či keramické nádobí a v dřevěných policích velké množství rekvizit. „Pokojíčky samotné se mi moc nelíbily, ale kuchyně měly panenky překrásné. Líbilo se mi malinkaté nádobíčko, promakané do posledních detailů. Konvičky, malinká struhadla, všechno,“ okomentovala výstavu návštěvnice Věra Juráková. Důmyslné je i vybavení ložnic – některé z panenek mají svůj pokojík vybavený i nočníkem.

Přestože je výstava cílena primárně na malé slečny, mezi exponáty mohou návštěvníci najít i vojenské kasárny, stáje nebo garáže. Domečky tu jsou nejen pro děti, ale i sběratele. Originální výstava je v České republice raritou a je zapůjčena ze soukromé sbírky manželů Pecháčkových. „Hračka, která dříve sloužila dětem ke hře i poučení, je dnes vzácným svědectvím o dřívějším životě a důvtipu samotných tvůrců. Miniatury tak nepředstavují jen zidealizovaný zmenšený svět dospělých, ale nostalgicky dokumentují proměny domovních interiérů a způsoby života v minulosti,“ uvedla v článku pro Týden.cz Miroslava Pecháčková.

Výstava je veřejnosti otevřena od úterý do neděle, vždy mezi desátou a šestnáctou hodinou. K vidění bude do konce června.

Klíčová slova: Letohrádek Mitrovských, výstava, panenky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.