25.04.2014 13:13


U pacientů s rakovinou lékaři léčí tělo a na duši jim nezbývá čas, říká onkolog Rostislav Vyzula

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Odpovědi na různé otázky a praktický návod na to, jak boj s rakovinou zvládnout, poradit si se strachem, ale také třeba tím, jak o rakovině říct dětem, nabízí nová kniha Život je boj od psycholožky Laury Janáčkové. Kniha je určená především rakovinou nemocným pacientům, ale také jejich blízkým.

Brno – Galerie Žlutý kopec, která se nachází přímo v jednom z pavilonů brněnského Masarykova onkologického ústavu, ve čtvrtek hostila křest nové knihy s názvem Život je boj od psycholožky Laury Janáčkové.

„Říká se, že rakovina je nemocí nejen toho, kdo jí onemocněl, ale též celé jeho rodiny. Naši nejbližší o nás mají strach a jsou připravení nám pomoci. Někdy se však stává, že neví jak – najednou jim chybí slova, nechtějí litovat, ani se tvářit, že se nic neděje. A tato kniha jim v tom může pomoci,“ vysvětlila náplň knihy autorka Laura Janáčková.

Autorka Laura Janáčková se svojí knihou Život je boj. Foto: Tereza Konířová Kniha je první publikaci na českém trhu, která se věnuje takzvané psychoonkologii. Úkolem této knihy není jen informovat, ale snaží se obsáhnout všechny aspekty života, se kterými se pacient a jeho blízcí při nemoci setkají. Psychika je u onkologických onemocnění jedním z důležitých faktorů úspěšné léčby, a proto se autorka poudle svých slov v knize snaží o co největší otevřenost a srozumitelnost. To podtrhává i velké množství ilustrací v knize, na kterých se podíleli výtvarníci Lenka Kuchařová a Aleš Čuma.

„Praktické rady jsou podpořené i zkušenostmi z osobních deníků a poznámek samotných pacientů. Téma je nanejvýš aktuální, protože v Česku takto onemocní zhruba každý třetí člověk,“ dodala autorka Laura Janáčková.

Přínos knihy oceňuje i přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Rostislav Vyzula, který se křtu zúčastnil. „Lékaři se při léčbě rakoviny soustředí hlavně na tělesný stav pacienta a na léčbu duše nezbývá moc času. A přitom je neméně důležitá,“ vysvětlil.

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil při příležitostii brněnských onkologických dnů, které se konaly ve dnech 24. – 25. dubna tohoto roku a zúčastnili se ho i pacienti brněnského onkologického ústavu. Kniha je v prodeji za tři sta padesát devět korun.

Klíčová slova: rakovina, laura janáčková, život je boj, kniha, onkologie, rostislav vyzula, rádce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan Kuchař | 26. 04. 2014, 20:46
Ať je to tu pohromadě, oficiální stránky knihy jsou tu: http://www.knihazivotjeboj.cz/