30.03.2011 10:28


Účastníci experimentu dostali dvě stě korun. Mohli si je nechat nebo s nimi pomoci druhým

Autor: Vojtěch Žák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Organizátoři akce rozvěsili inzeráty s nabídkou účasti na ekonomickém experimentu. Zájemci věděli jen kdy a kam mají přijít. Slíbenou měli finanční odměnu. Co se ale bude dít, drželi autoři pokusu až do posledního okamžiku v tajnosti.

Průběh experimentu. Foto: Vojtěch ŽákBrno – Desítky až stovky korun odměny nebo pouhá lidská zvědavost. To byly hlavní motivy dvaceti studentů, kteří se zúčastnili ekonomického experimentu. Ten se uskutečnil včera na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

„Přišel mi e-mail, v němž se psalo o tomto experimentu,“ uvedla studentka českého a francouzského jazyka Zuzana Adamcová. Patřila ke čtvrtině uchazečů, kteří byli osloveni na základě náhodného výběru. „Přišla jsem, protože jsem chtěla pomoci organizátorům. Navíc mě zaujalo, že si můžu odnést i nějaké peníze,“ dodala Adamcová.

Celý pokus se prováděl virtuálně na počítačích. Každý účastník představoval jeden stát a měl k dispozici dvě stě korun. V každém kole byl náhodně vybrán jeden stát, který postihla katastrofa. Odvrácení živelného neštěstí stálo účastníka sto dvacet korun. Ostatní státy následně mohly a nemusely postiženému poslat finanční částku dle vlastní volby. Něco jako humanitární pomoc. Nikdo nevěděl, kolik kdo poslal. Účastníci viděli až koncovou částku, kterou postižený dostal.

„Mimo jiné jsem chtěl dokázat, že lidé nejednají jako stroje, které by vždy jen maximalizovaly svůj materiální zisk a staraly se jenom o sebe,“ vysvětlil organizátor experimentu Jan Říkovský. Pokus provedl se dvěma kamarády. Jeho výsledky použije pro svou diplomovou práci o humanitární pomoci.

Potom, co účastníci poprvé dohráli deset kol, celý experiment opakovali. Při druhém pokusu už dva účastníci skončili na nule. Zbytek si odnášel průměrně dvě stě korun. Jeden z účastníků si odnesl dokonce pět set čtyřicet korun.

„Při experimentu jsem byla hodně napjatá,“ popisovala své zážitky Zuzana Adamcová. „V prvním kole mě třikrát postihla katastrofa. O nic ale nešlo, brala jsem to hlavně jako zábavu,“ řekla studentka. Na konci kola měla devadesát pět korun a na konci druhého sto dvacet pět korun.

Organizátoři dali účastníkům možnost vylosovat si, ze kterého pokusu si budou odnášet peníze. Protože se k tomu nikdo neměl, losoval nakonec sám Jan Říkovský. Vytáhl druhý z pokusů.

Experiment se znovu opakuje s jinými účastníky právě v těchto hodinách. Výsledky budou uveřejněny až po jeho ukončení a zhodnocení.

Klíčová slova: experiment, ekonomika, pokus, ekonomicko-správní fakulta, humanitární pomoc

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.