21.03.2015 21:33


Ulice Prahy zaplnily stovky křížů

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prahou prošli lidé pochodující za právo na život. Protestovali tím proti potratům.

Praha – Nesouhlas s potraty vyjádřily stovky lidí v rámci patnáctého ročníku Národního Pochodu pro život. Cílem organizátorů bylo upozornit na velké množství potratů a pobídnout veřejnost ke zvážení alternativního řešení. Pochod o několik hodin dříve podpořil na mši kardinál Dominik Duka a organizátoři všem zájemcům rozdali bílé kříže, které protestující donesli až na Václavské náměstí.

Pochod organizovalo české Hnutí Pro život. „Během druhé světové války bylo zavražděno na sto dvacet tisíc našich spoluobčanů. Za posledních pět let míru byly umělým potratem usmrceny naše děti ve stejně hrozivém počtu. My nebudeme mít klid dokud každý člověk nebude chráněn před usmrcením od početí do přirozeného konce svého života,“ prohlásila viceprezidentka hnutí Zdeňka Rybová.

Kromě ní promluvili i další stoupenci pochodu, mezi nimi například i předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Ten ve svém projevu zdůraznil důležitost tradiční rodiny a odsoudil mimo jiné i možnost adopce dětí homosexuálními páry. „Ohledně postavení tradiční rodiny nelze dělat ústupky. I homosexuální páry budou chtít důchod, ale děti, které na jejich důchody budou do průběžného důchodového systému vydělávat, bohužel vzájemně nezplodí,“ argumentoval Okamura.Účastníci pochodu

Pochod začal na Mariánském náměstí, pokračoval přes Smetanovo nábřeží k Národnímu divadlu a dále na Václavské náměstí, kde se protestující rozešli. Kvůli průvodu tam dočasně nejezdila městská hromadná doprava, po celou dobu ho doprovázeli policisté. Kromě bílých křížů nosili protestující transparenty, mnohdy s náboženskou tematikou. Z davu se ozýval zpěv náboženských písní.

Na ulicích vyvolal pochod zvědavost. „Jasně, zakažte potraty. Aby se zase vrátily ty báby, co to dělávaly potají ve sklepech ramínkem,“ reagovala Eva Vaňková, jedna z kolemjdoucích.

Nakonec celá akce skončila v klidu a protestující se krátce po čtvrté hodině rozešli. „Já jsem přišla, protože si myslím, že je to prospěšná věc. Na moji maminku kdysi její okolí tlačilo, aby podstoupila potrat. Kdyby se tehdy zalekla, neměla bych dnes mladší sestru,“ řekla Jarmila Sommerová, která se s kočárkem přijela podívat na samotný závěr pochodu.

Pochody pro život nejsou v České republice ničím neobvyklým. Od začátku března se podobné menší průvody konaly již dva, jeden v Praze a druhý v Českých Budějovicích.

Klíčová slova: protest pro život hnutí potraty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jana Dýmová | 26. 03. 2015, 12:02
Dobrý den, děkuji, že jste tuto akci nenechali bez povšimnutí a že o ní veřejnost informujete. Je opravdu zvláštní, že na veřejnoprávní a prý objektivní stanici ČT1 o této masové akci nebyla ani zmínka. Tak je to opravdu objektivní stanice, když se v našem hlavním městě sejde přes 1500 lidí, aby poukázali na hroznou skutečnost, že je u nás ročně zabito zhruba 24 000 nenarozených dětí a to ještě se schválením zákona, a této stanici to uniklo? Nebo prostě jen hájí něčí zájmy? Aspoň TV Barrandov o této akci podala seriózní zprávy. S přáním všeho dobrého Mgr. Jana Dýmová