10.10.2016 21:14


Univerzitě chybí studenti, pomoci má nové oddělení

Autor: Filip Drybčák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Na vysoké školy přichází stále méně nových studentů. Vyplývá to z dostupných statistik. Pomoci zlepšit situaci na Masarykově univerzitě by měla nově vytvořená agenda pro strategický marketing, který ode dneška vede Hana Svatoňová.

Brno – Zájemců o studium na brněnské univerzitě trvale ubývá. Pro Masarykovu univerzitu je ale situace ještě o něco složitější než u jiných škol, na což upozorňuje rektor Mikuláš Bek: „Čísla, která máme k dispozici, signalizují, že naše univerzita čelí rychlejšímu propadu poptávky než naši nejbližší konkurenti.“  

Jako opatření proti tomuto trendu se rozhodl vyčlenit novou agendu. Nově tak vzniká oddělení pro vnější vztahy. Do jeho čela navrhl rektor Hanu Svatoňovou. Ta působí na podobné pozici ve vedení Pedagogické fakulty. „Jsem přesvědčen, že má všechny předpoklady, aby do marketingu univerzity přinesla potřebný nový úhel pohledu,“ vyjádřil se na její adresu rektor. Jmenovat novou prorektorku sice spadá pod jeho pravomoc, ve svém rozhodování se ale opírá o doporučení Akademického senátu, který v minulém týdnu jednomyslně Bekův záměr posvětil.

Hana Svatoňová v současnosti působí na Pedagogické fakultě jako vedoucí Katedry geografie. Na téže fakultě je proděkankou pro rozvoj a vnější vztahy. „Budeme muset nejprve důkladně zanalyzovat situaci. A na základě získaných dat potom stanovíme strategický marketing univerzity. Chceme se zaměřit na oblasti, z nichž odcházejí potenciální studenti na jiné univerzity, abychom pro ně zatraktivnili naši nabídku,“ nastínila své první kroky ve funkci nová prorektorka. Ta nyní dává dohromady tým pro svou agendu. Šestadvacet vybraných čeká dvoukolové výběrové řízení. První kolo začíná tuto středu.

Studentů na státních vysokých školách ubývá každý rok. Ti nyní mnohem více zvažují ekonomické náklady na cestování, ubytování i na studium samotné. Důležitou roli rovněž hraje uplatnitelnost na trhu práce a z toho očekávaná mzda. Podle nové proděkanky může úbytek studentů souviset i s obecným vývojem populace. „Nyní nastupují do škol slabé populační ročníky 1996 a 1997. A Masarykova univerzita je velká univerzita, takže je třeba myslet více dopředu, aby se tento pokles dále nepokračoval,“ dodala prorektorka.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.