23.09.2010 19:23


Univerzitní kampus v Bohunicích konečně ožil

Autor: Ondřej Topinka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

BRNO Po dobu několika let vznikal v brněnských Bohunicích nový univerzitní kampus Masarykovy univerzity. Ve čtvrtek 23. září byl slavnostně otevřen. Že o akci byl zájem svědčila skutečnost, že na místo jezdily autobusy naplněné k prasknutí.

V areálu bohunického kampusu bylo včera opravdu těsno. Na místo dorazilo nespočet studentů, vyučujících a zástupců médií, ale i absolventů školy. Nejdůležitější pětici ten den však tvořila skupina vedená rektorem univerzity Petrem Fialou, jehož doprovázeli kvestor univerzity Ladislav Janíček, náměstek hejtmana jihomoravského kraje Václav Božek, dále pak náměstek primátora města Brna Oliver Pospíšil a Jean Brell z Evropské investiční banky.

Krátce po druhé hodině odpoledne se z mikrofonu ozvalo upozornění, že proslovy se budou pronášet na pódiu a nikoliv před vchodem, kde postávala většina obecenstva. Jako první se mikrofonu ujal rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Ve své řeči poděkoval všem, kteří se o stavbu kampusu zasadili a zmínil, že sama univerzita se na rozpočtu podílela čtyřicetiprocentním dílem. Ten se nakonec přehoupl přes hranici pěti miliard korun. Samo město Brno přispělo do rozpočtu 300 miliony korun a zřízením kvalitní infrastruktury.

„Mluvím teď za své kolegy a záměrně neříkám kolegyně, když říkám, že my jsme za dobu stavby kampusu trochu zestárli, ale univerzita omládla,“ řekl Fiala a dodal, že to považuje za přijatelný kompromis. V bohunickém areálu však stále není dostavěno, několik budov stále chybí. Fiala řekl, že je tomu rád, protože v budoucnu bude ještě hodně co otevírat a jeho nástupce si tak může tuto slávu, společně s nabytými zkušenostmi a překonanými problémy, pořádně užít.

Po něm se na podiu vystřídali zástupci kraje a města. Kvestor univerzity Ladislav Janíček pak zmínil několik zajímavých údajů o stavbě. „Rozloha kampusu činí dvaačtyřicet tisíc metrů čtverečních a své zázemí zde mají tři fakulty – lékařská, přírodovědecká a sportovních studií. Dále se zde nachází 300 učeben, 600 laboratoří, 700 metrů chodeb a tisíc parkovacích míst.“ Kromě toho uvedl, že během stavby nebyl překročen limit schválený ministerstvem školství, což je zvláště úctyhodné s ohledem na změnu sazby DPH a silné kurzové výkyvy, které nastaly až během stavby kampusu. Poděkoval také ex-ministryním školství Buzkové a Kopicové, a také bývalým ministrům financí Wolfovi a Janotovi. Dle jeho slov také kampus úspěšně prošel Nejvyšší kontrolní inspekcí, která neshledala žádná pochybení. 

Po skončení bloku projevů následovalo nezbytné přestřihnutí pásky a lidé se začali hrnout dovnitř. Před kampusem mezitím začal bohatý doprovodný program – lidé mohli vidět vystoupení mistrů světa v salse, taneční seskupení Maya, univerzitní mažoretky, či ukázku z kurzu žonglování, jež si je možno zapsat v rámci tělesné výchovy na MU.

Kampus je tedy otevřen, k čemuž předsedkyně architektonické poroty, která vítězný návrh kampusu vybrala a nevěřila, že bude realizován, uvedla "Zázraky se dějí!" Kampus v Brně je největším vysokoškolským projektem ve střední Evropě, a jak dodal rektor školy Petr Fiala, je naší obrovskou povinností jej využít.

Klíčová slova: kampus, Bohunice, Brno, MUNI, MU, otevření, rektor, architektura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.