17.04.2013 10:58


Upoutávka: Online rozhovor s dvojnásobnou olympioničkou Alžbětou Dufkovou

Autor: Magdaléna Nádvorníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Na vlasy si dává potravinářskou želatinu, protože gel by se ve vodě rozpustil. Používá jen voděodolná líčidla, mluví plynule třemi jazyky a ve volném čase hraje na příčnou flétnu. Úspěšná akvabela a brněnská vysokoškolačka Alžběta Dufková zkrátka vede pestrý život. Na sportovní úspěchy i spoustu dalších zajímavých věcí se jí sami můžete zeptat v pondělí 22. dubna od dvou do tří hodin.

Jednadvacetiletá vysokoškolačka Alžběta Dufková je pokládána za jednu z nejtalentovanějších tuzemských akvabel. Několikanásobnou mistryni Česka a dvojnásobnou olympijskou reprezentantku k uměleckému plavání, které je jedinečnou kombinací tance, plavání a gymnastiky, přivedli rodiče už ve čtyřech letech. Od jejích prvních temp ve vodě už ale uplynula dlouhá doba.

Brněnská rodačka se jako soutěžící zúčastnila letních olympijských her poprvé v roce 2008. V Pekingu ale její výkon na postup do finále nestačil. V závodě dvojic tehdy skončila se svou plaveckou partnerkou Soňou Bernardovou na osmnácté příčce. Přesto měla mladá akvabela důvod oslavovat. Ve stejném roce totiž ve Spojených státech vybojovala stříbrnou medaili v kategorii jednotlivců a zařadila se tak mezi světovou špičku juniorek.

O rok později pak obě nadané akvabely dosáhly největšího úspěchu v historii českého synchronizovaného plavání. Ve finále na Mistrovství světa v Římě obsadily dvanácté místo, díky čemuž se dostaly do povědomí sportovních fanoušků. V roce 2010 svůj výkon ještě překonaly. Na světovém poháru v Šanghaji skončily pod vedením světoznámého choreografa Stefana Miermonta a trenérky Libuše Zídkové na neuvěřitelném osmém místě.

S o patnáct let starší kolegyní Soňou Bernardovou se Alžběta Dufková zúčastnila i olympiády v Londýně. Ani na loňské soutěži pod pěti kruhy se však tuzemské akvabely neprobojovaly do vysněného finále. Od postupu mezi nejlepší světové plavkyně je dělila pouhá dvě místa.

Nadějná sportovkyně teď intenzivně trénuje. V létě se totiž chystá s již čtyřnásobnou olympijskou reprezentantkou Soňou Bernardovou na Mistrovství světa do Barcelony. Mezitím stíhá cestovat po celém světě, předcvičovat hodiny aqua aerobiku nebo aqua fitness v brněnském bazénu Ponávka a v neposlední řadě také plnit studijní povinnosti a psát diplomovou práci. 

Své otázky můžete Alžbětě Dufkové posílat v pondělí 22. dubna od dvou do tří hodin odpoledne zde.

Na facebookové stránky plaveckého dua se můžete podívat zde.

Náhledové foto: archív Alžběty Dufkové

Klíčová slova: Alžběta Dufková, online rozhovor, olympijské hry, akvabela, synchronizované plavání

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.