09.05.2013 12:53


Upoutávka: Online rozhovor s katolickým knězem a biologem Markem Váchou

Autor: Barbora Valešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

Zajímá vás, jaký pohled má kněz na vznik Země? Jak spolu (ne)souvisí biologie a náboženství? Tento semestr vedl římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel Marek Vácha na fakultě sociálních studií kurz s názvem Křesťanství a environmentální etika. Na otázky týkající se víry, biologie i běžného života se ho můžete ptát v online rozhovoru už zítra.

Marek Vácha Marek Orko Vácha. Foto: www.orko.czvystudoval molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Následně se pustil do studia teologie v Olomouci, později v Bruselu. Účastnil se dvou výprav na Antarktidu. V roce 2002 žil šest měsíců v klášteře Sept-Fons ve Francii. Specializuje se na otázky evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky. Na Biskupském gymnáziu v Brně učí náboženství. Je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Vácha publikuje v řadě odborných i populárních periodik, napsal několik knih, které se těší velké oblibě. První vyšla roku 2003 a nese název Tančící skály: O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu. Kniha vznikla na základě přednášek z náboženství pro střední školu, svým jasným a od složitých termínů odlehčeným jazykem je přístupná širokému okruhu zájemců a získala si velkou oblibu. „Čím víc rozumíme vesmíru, tím více si uvědomujeme nesamozřejmost naší existence, nesamozřejmost objevení se života na Zemi a především nesamozřejmost vzniku nás samých, bytostí obdařených inteligencí a schopností se tomu všemu divit," uvádí Marek Vácha na přebalu své první knihy. Tituly z jeho tvorby nesou vůbec pozoruhodné názvy, za zmínku určitě stojí Místo, na němž stojíš, je posvátná země: O kruhu úcty k člověku, přírodě a celému vesmíru nebo Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svůj tanec.


Marku Váchovi můžete pokládat otázky v pátek 10. května v online rozhovoru přímo tady. Pozor, posílání otázek funguje až v pátek od jedenácti hodin!

Klíčová slova: víra, náboženství, etika, biologie, environmentalistika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.