02.12.2013 20:27


Upoutávka: Ptejte se online autora Oprásků sčeskí historje

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Online rozhovor

„Ciwe! Se stim smiř. Kikoti fagt nebo čuz Huz." Opráski sčeskí historje a prapodivný jazyk, který používají, ovládly český internet. Jejich autor získal za svůj komiks Křišťálovou lupu v kategorii One (wo)man show, vydal knihu, která se do týdne vyprodala, a jeho facebookovská stránka Oprásků má už skoro šestadvacet tisíc fanoušků neboli „fanošuků".

Je jedním z nejúspěšnějších autorů komiksů u nás, a přesto se stále drží v anonymitě. Vystupuje pod přezdívkou Jaz a na veřejnosti se objevuje pouze v přestrojení za jednu ze svých nejoblíbenějších postav Zmikunda (Zikmunda Lucemburského). Proč? Zeptat se můžete i vy už příští úterý od 16:00.

Facebookovská stránka Oprásků. Foto: Marie JahodováOpráski sčeskí historje vznikly na facebooku před rokem a půl a za dobu své existence získaly téměř šestadvacet tisíc fanoušků. Komiks popisuje a paroduje různé historické události a příběhy skutečných lidí. K tomu využívá nejen jakousi primitivní počítačovou grafiku, ale také typicky pozměněnou češtinu. Hlášky jako „se stim smiř", „pro rusáki doprí" nebo „dmnti fagt uš" v domácím internetovém prostředí zlidověly.

O autorovi seriálu se ale mnoho neví. Podle jeho vlastních slov vytváří Opráski zaměstnanci Ústafu, ale co jsou (je) zač, nikdo netuší. Nehledě na to, historky ze života významných českých historických osobností u lidí bodují. Lomnikarové, Zmikund, Gulem, Kefka nebo Jungnam jsou jen ukázkou mnoha postav, které Jaz ve svých komiksech využívá.

Proč používá Jaz tak podivnou češtinu? Kde bere náměty na své komiksy? A proč má nejraději Zmikunda, lišku ryšavou? Zajímá-li vás cokoliv o Opráscích a jejich autorovi, můžete se zeptat přímo jeho v ONLINE rozhovoru už příští úterý 10. prosince od 16:00.

Pokud jste se dosud s Opráski nesetkali, můžete se na ně podívat zde.

Klíčová slova: Online, Jaz, Opráski sčeskí historje, Křišťálová lupa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.