10.05.2019 12:24


Úředníci začali vydávat voličské průkazy pro nadcházející eurovolby

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vydávání voličských průkazů začalo již tento čtvrtek, tedy dva týdny před začátkem voleb. Průkaz si musí obstarat každý, kdo by chtěl hlasovat v jiném okrsku, než ve kterém má své trvalé bydliště. Obecní a městské úřady je budou vydávat až do 22. května, tedy do dvou dnů před začátkem voleb. Zažádat o ně je možné osobně, písemně nebo elektronicky.

Volební průkaz pro přihlášení se k volbám v jiném okrsku.

Praha – Volby do Evropského parlamentu se u nás letos konají 24. a 25. května. Voličské průkazy, které jsou nutností při hlasování v jiném okrsku, v nich mohou voliči získat trojím způsobem. Písemně pomocí žádosti s notářsky ověřeným podpisem, nebo prostřednictvím datové schránky a to nejpozději do týdne před konáním voleb. Osobně si pak mohou průkazy vyzvednout až do dvou dnů před volebním dnem, a to buď sami, nebo přes osobu s plnou mocí a notářsky ověřeným podpisem.

Úředníci velký zájem o voličské průkazy nepředpokládají. „Očekáváme, že z celkového počtu asi šesti tisíc oprávněných voličů vydáme zájemcům do dvaceti voličských průkazů, což je o dost méně než u jiných typů voleb,” sdělila Ludmila Schovánková z městského úřadu v Semilech.

Jak dále Schovánková uvedla, samotný formulář zůstává pro všechny volby stejný, pouze se u něj označí, o jaký typ hlasování se jedná. Při hlasování v jiném okrsku sebou tudíž volič musí mít jak průkaz totožnosti, tak průkaz voličský, který si po odvolení nechává tamní volební komise.

Kromě obecních a městských úřadů mohou voličské průkazy vydávat také zastupitelské úřady v zahraničí. Na rozdíl od například voleb sněmovních však mohou voliči hlasovat pouze na území České republiky. Čeští občané žijící v jiných členských státech Evropské unie mají nicméně právo hlasovat pro tamní kandidáty.

Volby do Evropského parlamentu tradičně provází nízká volební účast, například před pěti lety dorazilo k volebním urnám osmnáct procent českých voličů. Hlasovat v nich mohou kromě občanů České republiky starších 18 let také občané jiných členských států Evropské unie, ti však v takovém případě museli do konce dubna požádat o zapsání do volebních seznamů.

Klíčová slova: volby, evropský parlament, EU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.