12.01.2021 20:03


Úroda byla letos nadprůměrná, prodeje podprůměrné, říká vinař

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rok 2020 přinesl vinařům nadprůměrnou úrodu. Ti menší ovšem řeší velké ztráty způsobené koronavirovými opatřeními a rušením masových degustačních akcí. 

Praha - Opatření týkající se koronavirové pandemie dopadají na různá odvětví. Jedním z nich je i vinařství. Ačkoliv vinaři hlásí za minulou sezónu nadprůměrnou úrodu, ti menší a střední řeší miliónové ztráty. A právě pro ně jsou důležitou částí roku vinobraní, které byly letos většinou zrušeny. Spousta vína tak zůstává vinařům doma.

Jedním takovým vinařem je i Jiří Pišl. „My provozujeme malé vinařství spolu s dědečkem. Máme malý odbyt, většinou se jedná jen o místní podniky a samostatné zákazníky, kteří si pro víno chodí přímo k nám. Určitou část vína prodáme i na vinobraní, které se bohužel letos nekonalo. Několik litrů jsme prodali během Vánoc, ale většina nám stejně zůstává ve sklípku,“ uvedl.

Podle ankety Vinařského fondu dopadla letošní pandemie na dvě třetiny podnikatelů v tomto oboru. Přitom letošní úroda byla díky ideálnímu počasí nadprůměrná. „Dlouhodobý průměr činí 5,2 tuny hroznů z hektaru. Letos se pohybujeme okolo 6 tun,“ sdělil výkonný ředitel českého Svazu vinařů Martin Půček.

Na rozdíl od přímých prodejních kanálů se zvedl prodej ve velkých supermarketech, kam dodávají velcí výrobci. „Přestože jsme měli letos vína více než v předchozích letech, prodali jsme ho podstatně méně. Většina lidí z okolí si raději koupí víno do supermarketu, ale i tak máme pár stálých zákazníků, kteří od nás víno odebírají. U nás se zvedl oproti loňskému roku prodej ovocných vín, z nichž rybízové bylo nejprodávanější,“ řekl Pišl.

Z průzkumu Vinařského fondu vyplývá, že dopady pandemie pocítilo 91 % tuzemských vinařů. Vyšší míru postižení zaznamenali vinaři provozující gastro či ubytovací zařízení nebo dodávající alespoň část produkce do hotelů a restaurací. „Výzkum v podstatě potvrdil to, co od jednotlivých vinařů slýcháme od začátku epidemie. Data ale ukázala mimořádný rozsah negativních dopadů, tedy že se týkají téměř všech našich vinařů,“ reagoval na výsledky výzkumu ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Na loňskou sezónu dostali vinaři dotace ve výši přibližně 75 miliónů, které byly určeny na kurzy, ochutnávky, otevřené sklepy, soutěže, košty, školení, či semináře. Ačkoliv se tyto akce konaly jen výjimečně, peníze z dotace padly na proplacení akcí nejen z loňského, ale také předchozího roku.

Propady z loňského roku nedokázal vykompenzovat ani zvýšený zájem o on-line nákupy a prodej vína přes internet. Mnoho menších vinařů na takovou propagaci přitom nemá ani finance. „Pro takové malé vinařství, jako jsme my, to je asi neuskutečnitelné. Především nám to nedovoluje naše finanční situace,“ sdělil Pišl. Přesto věří ve zlepšení. „Věřím, že se situace brzy zlepší a budeme moct prodávat stejně, jako před koronavirovou krizí.“

Klíčová slova: víno, vinařství, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.