09.10.2018 08:07


Úspěch ANO není zdaleka takový, jaký mohl být, tvrdí politolog Balík

Autor: Ondřej Mazoch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Komunální volby jsou u konce, hlasy jsou sečteny. Nově rozdané karty ovlivní českou společnost na další léta. Změny ve vedení měst a obcí se nevyhnou ani Jihomoravskému kraji v čele s Brnem.

Stanislav Balík působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity

Brno – Propad levice, tak by leckdo mohl popsat letošní komunální volby. Komunisté vyšachováni, sociální demokraté v úpadku. Tyto výsledky se ale daly předpokládat. Nepřekvapí ani neúspěch hnutí Žít Brno. „Nepodařilo se jim zcela věrohodně se přetavit ze satirické protestní strany v seriózní stranu,“ reaguje na  debakl Stanislav Balík.

Jste výsledkem voleb překvapen, nebo jste podobný výsledek v Brně, potažmo v celé republice očekával?

Byl jsem spíše překvapen, nečekal jsem, že třeba v Brně bude subjekty na prvním a druhém místě dělit jen pět procentních bodů.

Hnutí ANO v Brně svůj mandát obhájilo, a to dokonce s vyššími procenty než před čtyřmi lety. Co za tímto úspěchem stojí? 

Je to složitější. Komunální politika ve velkých městech je hodně spojena s celostátními preferencemi. Vzhledem k pozici, jakou ANO zaujímá na celostátní úrovni, mělo mít ambici získat ve velkých městech třicet až čtyřicet procent. To se až na absolutní výjimky nepodařilo. Důležité je také upozornit na to, že před čtyřmi lety bylo ANO ještě stále začínající silou, bylo v juniorní pozici ve vládě a jeho výsledky tak nebyly valné. Srovnáváme-li tedy s touto úrovní, úspěch to byl, ovšem zdaleka ne takový, jaký být mohl a jaký samotné ANO čekalo.

Překvapení minulých voleb hnutí Žít Brno naopak zaznamenalo propad. Čím si to vysvětlujete?

Nepodařilo se jim zcela věrohodně se přetavit ze satirické protestní strany v seriózní stranu. Byli silní v kritice předchozího vedení, v pozici vedení se pak ale ne vždy chovali tak, aby jim nebylo možno předhazovat třeba papalášské manýry. Vždyť i samotný Matěj Hollan se proměnil z kluka v kšandách v politika v obleku.

Velký úspěch také zaznamenala brněnská Občanská strana demokratická, která ve volbách skončila druhá. Je pravděpodobný vznik koalice mezi touto stranou a hnutím ANO?

To si netroufnu odhadovat, sám bych před tím spíš varoval. Půjde o velkou koalici a taková nebývá ideálním řešením.

Kdo je podle Vás skutečným vítězem těchto voleb? Kdo oproti minulým letům nejvíce získal a která strana naopak nejvíce propadla?

To nelze jednoduše říct. Otázkou je, jestli je důležitější mít více hlasů a pozici ve velkých městech nebo více mandátů a pozici na venkově. Strana může zvítězit nebo z druhého místa získat starostenský či primátorský post. Velký propad na hranici bezvýznamnosti zažili komunisté, ale také sociální demokraté a TOP 09. Nad osudem všech těchto parlamentních stran visí velký otazník. Naopak velkým návratem jsou tyto volby pro občanské demokraty, kterým se podařilo vrátit se na pozici jednoho z hlavních pólů stranické soutěže. Momentálně sice výrazně slabšího, přesto vyzyvatele ANO.

Klíčová slova: volby, politika, Balík

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Katherine | 19. 10. 2018, 20:02
Hello I'm a ninja content writer for agencies in the US. Mostly they use me for ghost-writing (I can show you some samples). Yip, I don't even get the credit for my witty and engaging content. Anyways, like my content I like to get to the point. Here's my site if you would like to learn more about what I offer: https://kathreadwrites.xyz/promo/ Get an exclusive 20% discount on any content order placed through the contact form on my website! This month only. I want become one of your go to freelance writers. If you're open to it, I could handle a small writing task so you can see my superior skills and we can get this party started. Who would be the right person to contact at your company? Be Fantastic, Katherine Unsubscribe: https://kathreadwrites.xyz/unsub/?dom=munimedia.cz
Cath | 17. 10. 2018, 20:03
Hi I am a ninja content writer for agencies in the US. Mainly they use me for ghost-writing (I can share some samples) Yeah, I don't even get the credit for my snappy and engaging articles. Let me get right to the point. I would love to become one of your go to freelance writers. Here's my site if you would like to learn more about what I offer: https://kathreadwrites.xyz/promo/ Get an exclusive 20% discount on any content order placed through the contact form on my website! This month only. If you are open to it, I would like to handle a small writing task so you can see the quality of work that I offer. Then we can get this party started. Who would be the right person to contact at your company? Be Amazing, Cath Unsubscribe: https://kathreadwrites.xyz/unsub/?dom=munimedia.cz
Kat | 16. 10. 2018, 18:21
Hello Are you interested in great content? I'm a freelance copywriter and I'd like to work on projects for your agency. I write excellent SEO-optimized homepage and landing page text as well as high-quality engaging blog and article content, such as https://lab41.biz/growth-hacks/ Are you the right person to chat to about this? Here's my site if you would like to learn more about what I offer: https://kathreadwrites.xyz/ Get an exclusive 20% discount on any content order placed through the contact form on my website! This month only. Be Fantastic, Kat Unsubscribe: https://kathreadwrites.xyz/unsub/?dom=munimedia.cz
Randy | 16. 10. 2018, 11:48
Hi, My name is Randy and I was looking at a few different sites online and came across your site munimedia.cz. I must say - your website is very impressive. I found your website on the first page of the Search Engine. Have you noticed that 70 percent of visitors who leave your website will never return? In most cases, this means that 95 percent to 98 percent of your marketing efforts are going to waste, not to mention that you are losing more money in customer acquisition costs than you need to. As a business person, the time and money you put into your marketing efforts is extremely valuable. So why let it go to waste? Our users have seen staggering improvements in conversions with insane growths of 150 percent going upwards of 785 percent. Are you ready to unlock the highest conversion revenue from each of your website visitors? TalkWithLead is a widget which captures a website visitor’s Name, Email address and Phone Number and then calls you immediately, so that you can talk to the Lead exactly when they are live on your website — while they're hot! Best feature of all, we offer FREE International Long Distance Calling! Try the TalkWithLead Live Demo now to see exactly how it works. Visit: https://www.talkwithlead.com/Contents/LiveDemo.aspx When targeting leads, speed is essential - there is a 100x decrease in Leads when a Lead is contacted within 30 minutes vs being contacted within 5 minutes. If you would like to talk to me about this service, please give me a call. We do offer a 14 days free trial. Thanks and Best Regards, Randy
Aly | 11. 10. 2018, 19:53
Hello there, My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at munimedia.cz promoted as a resource on our blog alychidesign.com ? We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well . If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know. Thanks, Aly