04.12.2019 18:14


Ústavní soud se zastal ženy, která v dětství nezaplatila za jízdenky

Autor: Filip Bednář | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Plzeňský okresní soud nařídil ženě zaplatit dluh, protože v devíti letech jela městskou hromadnou dopravou načerno. Její matka pokutu nezaplatila a dluh se vyšplhal na téměř dvacet tisíc korun. Ústavní soud však rozhodnutí okresního soudu zrušil.

Soud.

Brno – Ústavní soud v Brně dal za pravdu stěžovatelce A.T., která se na něj obrátila kvůli rozhodnutí plzeňského okresního soudu. Ten jí v roce 2007 nařídil zaplatit téměř dvacet tisíc korun za jízdu načerno v městské hromadné dopravě z doby, kdy bylo A.T. devět let.

Stěžovatelka vyrůstala ve složitém rodinném prostředí s drogově závislou matkou. Ta jí nedávala peníze na jízdenky, a A.T. tak jezdila do školy bez nich. Revizor jí ale několikrát bez jízdenek přistihl. Pokutu měla zaplatit matka stěžovatelky, ta však o dceru nejevila zájem. „Stěžovatelka žila ve složité rodinné situaci. O existenci dluhu se dozvěděla až v srpnu letošního roku,“ uvedla soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Dceru nakonec matce odebrala sociální péče. „Okresní soud v době rozhodnutí nedostatečně prozkoumal rodinné zázemí A.T a rozhodl o případu ve zkráceném řízení. V té době matka stěžovatelčiny zájmy nehájila,“ doplnila Tomková.

„Dnešní nález Ústavního soudu je zásadní ve sdělení, že vůči nezletilým není možné vydat platební rozkazy, pokud neměli v soudním řízení řádné zastoupení,“ řekla advokátka stěžovatelky Kristýna Dolejšová Kabelová. Ústavní soud řešil minulý týden podobný případ téže stěžovatelky a stejně jako dnes dal ženě za pravdu. „Vítáme rozhodutí Ústavního soudu. Odpovědnost v takových případech nemá být na bedrech dětí,“ uzavřel Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. V současné době řeší ústavní soudci více podobných stížností stěžovatelky A.T.

Klíčová slova: Ústavní soud, dluh, jízdenky, MHD, Plzeň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.