27.11.2019 20:07


Ústavní soud zrušil část daňového řádu. Obsah formulářů Ministerstva financí musí určit vyhláška nebo zákon

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud (ÚS) zrušil ustanovení daňového řádu, které se týká jednotného využívání formulářů ministerstva financí. Jejich podobu a rozsah by měl podle ÚS určit zákon nebo vyhláška. Současné ustanovení bude platit do konce příštího roku, příslušné orgány tak mají více než rok na změnu daného daňového řádu.

Ústavní soud. Foto: Jana Tomalová

Brno – Podat přihlášku k registraci, oznámení o změně údajů nebo řádné a dodatečné daňové tvrzení mohou lidé pouze přes formulář ministerstva financí. Ústavní soud dnes ale rozhodl, že musí být obsah a forma formuláře určeny vyhláškou nebo zákonem, proto část daňového řádu zrušil. 

Pokud není u formulářů určena forma zákonem ani předpisem, nelze jej zákonně kontrolovat. „Tiskopis sám o sobě není právní předpis a neexistuje mechanismus, jak by mohla soudní moc přezkoumat, zda jsou povinnosti ukládané daňovým subjektům v souvislosti s Ústavou,“ řekl soudce David Uhlíř. 

Rozhodnutím dal soud za pravdu skupině devatenácti senátorů, která zrušení části daňového řádu navrhla v srpnu roku 2017. Rozsah údajů podle nich musí alespoň obecně stanovit zákon, ne jen ministerský formulář. Odstavec daňového řádu tak odporoval Ústavě. „Návrh směřoval k tomu, aby ministerstvo financí, ale ani jiná ministerstva nemohla vydávat různé tiskopisy a vyžadovat jejich závaznost,“ uvedl advokát senátorů Zdeněk Koudelka.

Návrh senátorů se vázal k dřívějšímu rozhodnutí, kdy ÚS zrušil dvě ustanovení týkající se kontrolních hlášení daně z přidané hodnoty. Údaje v kontrolním hlášení neměly podle soudu zůstat v pravomoci Finanční správy, ale měly mít zákonný základ.

Klíčová slova: soud, Ústavní soud, Ministerstvo financí, daňový řád, daně, formulář, aktualita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.