13.11.2019 22:26


Ústavní soud zrušil poplatek za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stížnost proti poplatku deset tisíc korun za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu podala nevládní organizace Transparency International. Podle ní bylo jeho zavedení v rozporu s ústavou. S tím ve středu souhlasil i Ústavní soud a část zákona, který poplatek zavedl, zrušil. 

Ústavní soud ve středu vyhověl žádosti Transparency International.Foto: Miroslava Putzlacherová

Brno – Ústavní soud ve středu odpoledne rozhodl v prospěch námitky, kterou podala organizace Transparency International (TI), a zrušil tak poplatek deset tisíc korun za zahájení řízení na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Poplatek byl zaveden na základě návrhu poslanců a musel jej zaplatit každý, kdo na úřad přišel se stížností týkající se veřejných zakázek.

Podle ředitele organizace Transparency International Davida Ondráčky je to vítězství jak pro TI, tak pro občany. Lidé mají hluboko do kapsy a my po nich chceme poplatky, současně chceme, aby byli aktivními občany. To je nesmyslné a zároveň i protiústavní,” řekl.  

Ústavní soud názor Ondráčky potvrdil. Zákon o veřejných zakázkách podle něj, včetně poplatku, odporuje základním předpokladům právního státu. ÚOHS je ze zákona povinen zkoumat všechny podněty z moci úřední. Tento poplatek však předpokládá, že úřad bude zkoumat pouze podněty, u kterých došlo k zaplacení poplatku. Mezi oběma povinnostmi tak vzniká rozpor a odporuje ústavě,” řekl soudce Vojtěch Šimíček. 

Účelem zavedení poplatku byla snaha snížit počet neoprávněných stížností, které na ÚOHS přicházely. V roce 2016 před zavedením poplatku na Úřad přišlo přes 1300 žádostí, po zavedení poplatku to za rok 2017 nebylo ani 200. To mělo podle Transparency International nežádoucí vedlejší účinky. Podněty na ÚOHS kvůli poplatku fakticky přestaly chodit a kontrola využívání veřejných peněz dramaticky poklesla," řekl Ondráčka. 

Poplatek byl zaveden v říjnu 2016 na základě poslaneckého návrhu, který nepodpořilo ani ministerstvo pro místní rozvoj, ani ministerstvo financí. Byl nevratný, nebylo jej možné odpustit a bez jeho zaplacení antimonopolní úřad podněty nevyřizoval. To podle Transparency International omezovalo kontrolu nesrovnalostí při zadávání veřejných zakázek v České republice. 

O zrušení poplatku dříve usilovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová i skupina poslanců z klubu PirátůTransparency International se snažila dosáhnout změny u Krajského soudu v Brně a u Nejvyššího správního soudu, ani jeden z nich ale organizaci nevyhověl. Proto se v dubnu Transparency International obrátila na Ústavní soud. 

Klíčová slova: ústavní soud, transparency international, ústava, ÚOHS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.