10.12.2019 13:03


Ústavní soud zrušil rozhodnutí pražských soudů ohledně neoprávněné vazby osmi Tchajwanců

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osm Tchajwanců bylo podle Ústavního soudu drženo v předběžné vazbě neprávem, jelikož získali od ministerstva vnitra doplňkovou ochranu na jeden rok, a neměli tak být uvězněni. Tchajwanci měli údajně vylákat ze tří Číňanek přes šedesát milionů korun. 

Brno – Ústavní soud v Brně vyhověl stížnostem osmi Tchajwanců proti usnesení Městského soudu a Vrchního soudu v Praze. „Bylo porušeno základní právo na osobní svobodu, rozhodnutí Městského soudu a Vrchního soudu v Praze se proto ruší,“ uvedl předseda ústavního senátu Vojtěch Šimíček.

Tchajwanci byli drženi ve vazbě i přesto, že získali v Česku doplňkovou ochranu na jeden rok. „Držení stěžovatelů v předběžné vazbě postrádá zákonem stanovený účel a je v rozporu se základním právem na osobní svobodu,“ řekla soudní zpravodajka Kateřina Šimáčková. Dle Ústavního soudu je možné držet člověka v předběžné vazbě jen tehdy, pokud bude následovat řízení o vydání pachatelů. To ale vyloučila právě doplňková ochrana.

"Jsme rádi, že Ústavní soud opět připomněl, že subjekty soudního řízení jsou skuteční lidé a že jejich osobní svoboda má mít adekvátní ochranu," sdělil zástupce Tchajwanců Miroslav Krutina. Ti jsou ve vazbě už téměř dva roky. "Mrzí mě, že klienti budou na propuštění ještě čekat. Doufám, že ne moc dlouho," dodal Krutina. 

Čína žádala o vydání Tchajwanců proto, že podle ní založili v Praze organizovaný gang. Ten měl vylákat ze tří Číňanek žijících v Austrálii v přepočtu přes šedesát milionů korun. Tchajwanci to popírají a obávají se, že po vydání Číně budou mučeni, zmizí beze stopy, nebo je popraví. Dále pak upozorňovali, že mezi Čínou a Tchaj-wanem panují přes 70 let nepřátelské vztahy.

Pražské soudy byly ubezpečeny Čínou, že Tchajwancům nehrozí nezákonné pronásledování nebo trest smrti. Jejich vydání by musela schválit ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Po rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, ale byla Tchajwancům udělena ministerstvem vnitra doplňková ochrana na dvanáct měsíců, která brání jejich vydání do Čínské lidové republiky.

Obecné soudy nyní musí znovu rozhodnout ohledně žádosti Tchajwanců o propuštění z předběžné vazby, přičemž budou vázány právním názorem Ústavního soudu. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat.

Klíčová slova: Ústavní soud, soud, Tchajwan, Čína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.