05.12.2018 17:43


Už žádné přebíhání na nádraží. Vedení města umístí do podchodu tabule s odjezdy tramvají

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lepší přehlednost na nástupištích trolejbusů a tramvají zajistí v Brně od příštího roku nové informační tabule. Do podchodu u hlavního nádraží je umístí vedení města, které za panely zaplatí téměř tři čtvrtě milionu korun. O realizaci projektu rozhodli místní obyvatelé, kteří během listopadu hlasovali o využití třicetimilionového participativního rozpočtu města.  

Brno – Celkem jedenáct návrhů na zlepšení života v Brně uspělo ve druhém ročníku projektu participativního rozpočtu města s názvem Dáme na vás. Jedním z nich byl i návrh Pavla Melichárka, který chce do podchodu hlavního nádraží umístit informační tabule s odjezdy tramvají. „Problém chybějících tabulí mě trápil už dlouho. Sám jsem proto od dopravního podniku zjišťoval, kolik stojí jedna tabule nebo její roční údržba,“ popsal přípravu Melichárek. Motivovalo ho prý každodenní zmatené pobíhání Brňanů mezi ostrůvky nástupišť.

Podle plánu vedení Dopravního podniku města Brna by se mělo jednat o pět pětiřádkových panelů pro každé stanoviště tramvají a trolejbusů. Jedna tabule stojí 133 tisíc korun, celková cena projektu tak město vyjde na necelých tři čtvrtě milionu korun. „Projekt oslovil lidi napříč celým Brnem. Když se zaměříme na to, jak lidé rozdělovali hlasy, získal pan Melichárek hodně jednotlivých hlasů. To ukázalo, že se jedná o rozsáhlejší problém, který chce vyřešit více obyvatel,“ vysvětlila koordinátorka participace obyvatel Klára Drápalová.

Každý účastník projektu Dáme na vás mohl mezi jednotlivé návrhy rozdělit pět kladných a dva záporné hlasy. Jednomu návrhu přitom směl dát až dva kladné hlasy. „Když se podíváme na statistiku, tento projekt sice nezískal nejvyšší bodové hodnocení, ale byl jednoznačně nejúspěšnější co do počtu kladně hlasujících,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný s tím, že dohromady získal více než dva a půl tisíce pozitivních reakcí. Úspěšnější byly jen návrhy na projektovou analýzu pitné vody v Brně a přeměna budovy bývalého vojenského areálu na sál pro komunitní centrum Lerchova.

Odevzdání finálního návrhu předcházely podle Melichárka přibližně dva měsíce přípravy a práce na počítači. „Musí to samozřejmě také dobře vypadat. Třeba video představující projekt by mělo být vizuálně udělané tak, aby si ho chtěli lidé pustit. Bylo vidět, že některá videa hodně táhla a návrh měl proto i více hlasů. Pokud je prezentace i koncept dobře vymyšlený, pak má projekt šanci na úspěch,“ prozradil Melichárek.

Realizace všech projektů začne podle Zuzany Šrámkové z tiskového oddělení magistrátu hned na začátku příštího roku. Na provedení vítězných návrhů vyčlenilo vedení města třicet milionů korun. Změnit život v Brně zvládne podle Melichárka kdokoliv, třeba i studenti. „Nejsem součástí žádného uskupení nebo politické strany. Jsem obyčejný člověk, který dokázal donutit městkou část, aby realizovala projekt za sedm set padesát tisíc korun. A přiznám se, že jsem tlačítko odeslat zmáčknul jen deset minut před koncem uzávěrky,“ svěřil se autor návrhu.

Za dobu hlasování se zvýšila nejen návštěvnost webových stránek města, ale oproti minulému roku i počet hlasujících. O rozdělení rozpočtu rozhodlo čtrnáct a půl tisíce lidí, což je o tři tisíce více než loni. „Zájem mezi obyvateli Brna roste, a proto jsem velmi rád, že vedení města neformálně deklarovalo, že má v úmyslu v tomto projektu pokračovat i v budoucích letech,“ sdělil náměstek primátorky Koláčný. Všechny úspěšné návrhy přitom chtějí organizátoři projektu dokončit do tří let.

Klíčová slova: participativní rozpočet, město, Brno, hlavní nádraží

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.