18.04.2014 11:26


V boji proti finanční kriminalitě má pomoct elektronizace daňové správy

Autor: Ondřej Koraba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Elektronizace, analýza dat, cílené zaměření kontrol a ulehčení poctivým podnikatelům. Taková je budoucnost daňové správy. Papírové formuláře však jen tak z úřadů nezmizí.

Brno – Cílem aktuální vlády České republiky není zvyšovat daně, ale efektivně je vybírat. Plán daňové správy jak toho docílit spočívá v elektronizaci a spolupráci s vnitrostátními i mezinárodními institucemi. Na konferenci Komory daňových poradců to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Ilustrační snímek papírových formulářů daňové správy„Budoucnost vidíme v tom získávat elektronická data, na jejichž základě budeme schopni identifikovat rizikové chování subjektů a včas se na ně zaměřit,“ řekla Hronová. Současně podle ní elektronické nástroje umožní kontrolorům, aby příliš nezatěžovali poctivé podnikatele.

K elektronizaci by mělo dojít postupně, aby se neopakovala podobná fiaska, jako v případě portálu justice.cz nebo centrálního registru vozidel, kdy systém selhal. Papírová podoba daňových formulářů však nadále zůstane. Jednotlivé elektronické nástroje čeká dlouhé testování a podnikatelé si budou muset sami pořídit potřebný software.

Jako vhodnou cestu k efektivnímu výběru daní vidí elektronizaci i prezident Komory daňových poradců Martin Tuček.  Podle něj by oddělila zrno od plev. Řešení upřednostňuje oproti plošným legislativním krokům, jakým je kupříkladu změna kvalifikace samotné přípravy krácení daně na trestný čin.

Poslanci o takovou úpravu trestního zákoníku usilovali zejména loni v souvislosti s metanolovou aférou. Sněmovna ale návrh už projednat nestihla. Podle členů komory se však o novele začíná znovu mluvit. Ministr vnitra Milan Chovanec nedávno uvedl, že některé daňové podvody budou trestné již ve fázi přípravy.

Pro daňové poradce by taková úprava představovala riziko, že se dostanou na hranu zákona. „Pokud dojde k dalšímu posunu v kriminalizaci podnikatelského prostředí, pak i konzultace s daňovým poradcem může být kvalifikována jako příprava trestného činu krácení daně," uvedl Tuček. 

Hronochová však ubezpečila, že podobné legislativní kroky budou směřovat převážně na boj proti podvodům se spotřební daní. Větší důraz v boji proti finanční kriminalitě bude daňová správa klást na analýzu dat a spolupráci s dalšími institucemi.

 „Chceme například, aby Česká národní banka vedla centrální registr účtů. Když identifikujeme nějaký kolotočový podvod, kdy se finanční částka rychle přeposílá mezi účty, díky registru budeme vědět, kde má subjekt uloženy prostředky a prostřednictvím finančně analytického útvaru si může ministerstvo tyto peníze zajistit,“ popsala plán ministerstva Hronochová. 

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun. 

Ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec minulý týden podpisem dohody formálně odstartovali projekt Kobra, tedy spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti velkým daňovým únikům. 

Klíčová slova: daně, elektronizace, finanční kriminalita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.