21.05.2018 21:05


V Brně je na sedmdesát soch a bust, za ženy je tady pouze Maruška Kudeříková, řekla prezidentka Meetingu Brno

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třetí ročník mezikulturního festivalu Meeting Brno začne již ve čtvrtek. Organizátoři slibují diskuzní fóra, filmy, výstavy, divadelní představení a další akce z nejrůznějších uměleckých odvětví. Chybět nebude ani tradiční Pouť smíření. Dvoudenní pásmo diskuzí bude věnované ženám, které jsou letos jedním z hlavních témat.

Autor: Nikola Pavlasová

Brno - K ohlédnutí do minulosti a směřování k lepší budoucnosti vyzývá podtitul třetího ročníku festivalu Meeting Brno. Ten začíná ve čtvrtek 25. května a potrvá až do soboty 9. června Jeho mottem je Čas re/vize. „Slovo je dělené, protože se otáčíme za stoletím existence novodobého československého státu, ale chceme zároveň nabídnout nějaké vize jak dále pokračovat,“ sdělila prezidentka a programová ředitelka Meetingu Brno Kateřina Tučková.

Jedním z nejpoutavějších témat třetího ročníku je Meeting Brno ženám, které mimo jiné připomíná sto let od zavedení volebního práva pro ženy do české legislativy. Dvoudenní program v Divadle Husa na provázku nabídne pásmo diskuzí třeba o současném postavení žen ve společnosti. S festivalem spojená je iniciativa I žárovka má sochu, která upozorňuje na nedostatek ženských soch. 

Organizátoři chtějí nechat občany hlasovat, kterou ženskou hrdinku by chtěli vídat k brněnských ulicích. „V brněnských ulicích je na sedmdesát soch a bust zajímavých mužů, včetně některých kontroverzních osob. Ženám naopak v Brně stojí pouze Maruška Kudeříková,“ řekla Tučková. Kudeříková byla za druhé světové války aktivní v komunistickém domácím odboji. Za to byla zatčena gestapem, odsouzena k smrti a v pouhých dvaadvaceti letech popravena.

Organizátoři se ohlédli do minulosti a zamýšleli se nad tím, co jim posledních sto let dalo a vzalo. „Ústředním tématem je vzpomínka na brněnské emigranty, kteří budou klíčovými osobnostmi diskuzních fór a uměleckých pořadů,“ uvedla tisková mluvčí Meetingu Gabriela Kodysová. Mezi hosty, na které se účastníci festivalu mohou těšit, patří například spisovatelka Sylvie Richterová, výtvarník a spisovatel Petr Sís nebo Véronique Firkušná, dcera klavírního virtuóza Rudolfa Firkušného.

„Festival vznikl v roce 2015, což byl rok smíření. Nyní se chystá už třetí ročník, takže Meeting Brno můžeme označit za stabilní brněnský festival,“ uvedl náměstek primátora Matěj Hollan. Podle něj je důležité dramaturgické uchopení festivalu. „Dojde k částečnému propojení s festivalem Republika, který v souběžném termínu pořádá na výstavišti města Brno,“ dodal Hollan.

Jako každý rok má Meeting hlavního hosta. Letos je jím Rakousko a brňané se tak dočkají diskuzí o rozpadu Rakouska-Uherska a odlišnost cest, kterými se Česko a Rakousko vydaly.  K příležitosti festivalu do Brna zavítal rakouský výtvarník Daniel Hüttler, rakouský spisovatel Johannese Hoffmana a německá herečka Kristina Günter-Viewegová.

Příští týden festival doplní diskuzní fóra. Těch je na programu celkem devět. „Fóra budou reflektovat minulost, ale vzhledem k letošnímu mottu budou také nahlížet do budoucnosti. Snažíme se dát prostor tématům, které jsou dnes aktuální,“ sdělil viceprezident festivalu David Macek. Diskutovat přijedou například neúspěšní prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer, teolog Tomáš Halík nebo filosof Václav Bělohradský.

„V sobotu 2. června proběhne Pouť smíření, což je pochod na připomínku takzvaného pochodu smrti z Pohořelic do Brna. Pochodu se zúčastní i brněnský primátor Petr Vokřál,“ sdělil výkonný ředitel festivalu Petr Kalousek. Na Pouť smíření bude letos poprvé navazovat nedělní pietní akt na Kounicových kolejích.

Organizátoři Meetingu Brno dnes na tiskové konferenci představili nový spot, jehož autorem je Matěj Smetana. Hudbu obstarala kapela Urband, se kterou se diváci při festivalu setkají. Změnily se i vizuály. „Festivalový katalog má letos růžovou barvu. Jedná se o syntézou barev naší státnosti,“ vysvětlila Tučková. Plný program Meetingu Brnu je k dispozici na webových stránkách festivalu.

Klíčová slova: Meeting Brno, festival, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.