05.03.2018 19:54


V Brně se demonstrovalo za odvolání poslance Zdeňka Ondráčka. Došlo i na měkké obušky

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise přinutilo lidi vyjít na ulici. Sešli se na brněnském náměstí a i na náměstích v deseti dalších městech po celé republice. Projev přišel přednést i rektor Mikuláš Bek, nebo předseda ODS Petr Fiala. Ten na pódiu prohlásil, že zítra v Poslanecké sněmovně navrhne Ondráčkovo odvolání.

Audio

    Část projevu vedoucího katedry politologie Stanislava Balíka
         
    Autor: Tomáš Kiss

Brno - V Brně dnes večer lidé protestovali proti komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Ten byl v pátek v tajné volbě 79 hlasy zvolen do čela Sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Na protest proti této volbě se demonstrovalo nejen v Brně, ale i dalších městech. V Praze, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích a Rožnově pod Radhoštěm. Akce byla zakončena zdvihnutím srolovaných čtvrtek bílého papíru, tedy pomyslných "měkkých obušků". Mávání "obušky" bylo načasované na sedm hodin a dělo se současně ve všech městech, kde se demonstrace konaly. Poté účastníci zazpívali českou hymnu a rozešli se.

"Mé rozhořčení nabralo na síle již po podzimních volbách. Organizace této brněnské události byla impulzem z minuty na minutu. Organizace v Brně mi přišla jako občanská povinnost pro zachování demokracie v tomto státě," řekl STISKu organizátor akce Vojtěch Vrabec, student Masarykovy univerzity. V Brně se na náměstí Svobody podle facebookové akce shromáždilo více než tři a půl tisíce lidí. Část náměstí byla zcela zaplněná. "My jsme tady proto, že nám není jedno, co se v této zemi děje. Moje rodina byla za komunistů hodně perzekuovaná. Není správné, aby člověk, co mlátil obuškem studenty byl v takhle vysoké funkci," řekla účastnice demonstrace Marie Štěpáníková. Někteří lidé drží cedule s nápisy jako "Bureš, pudeš!", "Obušku, z GIBSu ven", nebo "Dám dělovou ránu - bum bum". Jeden demonstrantů lidem rozdával i samolepky s přeškrtnutou podobiznou premiéra Andreje Babiše. "Vyhnala mě sem rodinná zkušenost. Máme zkušenost jak s rokem 1948, tak s rokem 1968. Současná situace mi není jedno," uvedl další demonstrant Jan Maixner.

Na malém pódiu promluvil kromě organizátora i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, bývalý rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, politolog Stanislav Balík a předseda občanských demokratů Petr Fiala, který je zároveň i bývalým rektorem univerzity. "Chci poděkovat organizátorům - studentům za to, že něco takového uspořádali. Demokracie nestojí jen na nějakých mechanismech a předpisech, ale stojí na tom, že jsou tu lidé, kteří jsou demokraty. Zvolení komunistického poslance Ondráčka je úderem do tváře demokracie," prohlásil Fiala. Během projevu byl několikrát přerušen potleskem. Zkritizoval i hnutí ANO, které podle něj za zvolení nese odpovědnost. "My se s tím nesmíříme. Můj poslanecký klub hned zítra navrhne odvolání pana Ondráčka z funkce předsedy komise kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů," zakončil Fiala. Zvolení Ondráčka kritizoval i vedoucí katedry politologie Stanislav Balík. Hned na úvod zdůraznil, že se vždy kvůli akademickému působení vyhýbal veřejným projevům. Dnes ale vystoupil rád, i když to bylo těžké a musel se vzdát role nezúčastněného pozorovatele. "Zvolení považuji za skandální. Za urážku všech obětí komunistické totality, a i proto jsem tady. Zásadně s tím nesouhlasím," řekl Balík pro STISK.

Sám Ondráček problém ve své minulosti nevidí. V roce 1989, v rámci takzvaného Palachova týdne, zasahoval jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti proti demonstrantům. Místo nabídky od armády jsem se rozhodl přijmout nabídku být policistou, tenkrát esenbákem. Sloužili jsme vlasti. A já si každého, kdo sloužili a ví, co to znamená sloužit vlasti, velmi vážím," řekl Ondráček při projevu v poslanecké sněmovně. 

Premiér Babiš chce Zdeňka Ondráčka z pozice odvolat, pokud se tohoto úkolu nezhostí někdo jiný. V neděli věčer to uvedl na svém facebooku. 

"Já jsem spokojený. Podle policie tady byly asi tři tisíce lidí. Bylo to hodně narychlo naplánované, podle toho to i vypadalo. Ale myšlenka se roznesla. To je hlavní," okomentoval akci její organizátor Vojtěch Vrabec.

Klíčová slova: demonstrace, Brno, Zdeněk Ondráček

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.