02.12.2011 17:56


V Brně se opět pořádají pochody pro život

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Centrem Brna po čase opět prošel pochod s názvem Odvahu k životu. Účastníci chtěli tichou akcí vyjádřit svůj odmítavý postoj k provádění umělých potratů a upozornit na jiné možnosti, které má žena místo interrupce. Organizátoři chtějí v případě zájmu veřejnosti ve svých aktivitách v Brně pokračovat.

Brno Pochod s názvem Odvahu k životu se ve středu v podvečer konal v centru Brna. Účastníci chtěli svou přítomností, transparenty a letáčky upozornit na vysoký počet umělých potratů. Podle oficiálních stránek Hnutí pro život, které pochod zaštiťovalo, provedli lékaři za rok 2010 téměř dvacet čtyři tisíc interrupcí, z toho jen u čtyř a půl tisíce případů šlo o umělý potrat ze zdravotních důvodů.

Pochod začal u ústí ulice Masarykovy směrem od Hlavního nádraží a zakončen byl na Malinovského náměstí. Aktivisté se cestou zastavovali na několika otevřenějších místech a dikutovali s kolemjdoucími. Foto: Jana Tomalová

Pochod Brnem zorganizoval Miroslav Kratochvíl, sám o sobě říká, že je náhodným kolemjdoucím. „V Praze se takové pochody pořádají každý měsíc. Napadlo mě něco podobného udělat v Brně. Ohlásil jsem to na magistrátu a vyměnil jsem si pár mailů s prezidentem Hnutí pro život Radimem Ucháčem. Ten mi poslal nějaké letáky, čímž mě podpořil," řekl Kratochvíl.

Letáky, které pochodující roznášeli, obsahovaly vysvětlení jejich odmítavého postoje vůči umělým potratům. Materiály také informovaly o možnostech pomoci pro ženy, které čekají nechtěné dítě. Pochodu se zúčastnilo několik desítek lidí. Transparenty hlásaly hesla jako: Adopcí jí dáte šanci...potratem jen smrt...

Málokterý kolemjdoucí se zastavil a zapojil do diskuze.  Ozývaly se spíš negativní ohlasy. „Já jsem naprosto pro potraty. Měla jsem chlapa, kterého jsem nesnášela, a když jsme se rozešli, bála jsem se, že s ním čekám dítě. Nečekala jsem. Ale kdyby ano, dala bych ho pryč," uvedla Petra Havlíčková, když se zastavila, aby účastníkům vyjádřila svůj názor.

Mezi aktivisty se objevili kromě jiného studenti, důchodci nebo zdravotní sestry. Sami jsou k účinkům pochodu na veřejnost skeptičtí. „Možná oslovíme jednotlivá srdce v nejhlubším soukromí. Lidi jsou zahledění do vlastních životů a nemají čas nad takovými věcmi přemýšlet. Ale snad si někdo vzpomene, když se ocitne v kritické situaci," komentovala cíl své účasti zdravotní sestra Vlasta Manďáková. „Nemyslím si, že to okamžitě zasáhne někoho, kdo projde kolem. Ale časem určitě ano," přidala se studentka medicíny Klára Vejmělková.

Pochody pro život pořádal před časem v Brně pravoslavný kněz Libor Halík. Od těchto aktivit pak upustil. Organizátor středečního pochodu by chtěl ve své iniciativě pokračovat. „Pokud se lidé v Brně odváží, chtěl bych pochod do budoucna dělat jednou měsíčně. V Praze ho dělají každou první středu v měsíci," uzavřel Kratochvíl.

 

Komentář k tématu umělé potraty a boj proti nim: Stop genocidě? Ano, ale z rozumem, prosím vás

Klíčová slova: pochod, Odvahu k životu, Hnutí pro život, potrat

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Miroslav Kratochvíl | 20. 12. 2011, 22:03
http://www.signaly.cz/odvahu-k-zivotu-pruvod-centrem