31.03.2012 08:16


V brněnské ZOO se lidé budou procházet s klokany

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Africká vesnice a australský výběh o velikosti fotbalového hřiště, ve kterém budou návštěvníci v přímém kontaktu s klokany, by měly do roka vyrůst v brněnské zoologické zahradě. Orli bělohlaví se zase nastěhují do nového areálu orlince. Výstavba pavilonů má stát zhruba čtyřiapadesát milionů korun.

Žirafa

Brno Velké investice do rozvoje zoologické zahrady plánuje její vedení na letošní sezónu. Po zprovoznění areálu Beringia má představit orlinec, do kterého se nově nastěhují orli bělohlaví, známí ze státního znaku Spojených států amerických. V horní části zahrady vyroste africká vesnice o šesti staveních, kde budou žít domácí zvířata, ale také lemuři či antilopy. Do Brna se po letech vrátí i plameňáci. Trojici finančně náročných projektů doplní expozice Austrálie. Výstavba nových pavilonů přijde na zhruba čtyřiapadesát milionů korun.

Ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka je nejvíce zvědavý na australský výběh. „Idea přímého kontaktu návštěvníků se zvířaty pochází už z roku 2002, kdy jsem v australské ZOO něco podobného viděl,“ řekl Hovorka. Výběh s klokany, ježurami a dalšími cizokrajnými zvířaty má být veřejnosti volně přístupný. Podobný areál už nyní funguje ve zlínské ZOO Lešná.

Podle Hovorky bude ale náročné zajistit, aby práce dělníků a stroje při výstavbě nerušily návštěvníky. Protože se má stavět na důležitých křižovatkách uvnitř zahrady, muselo vedení v loňském roce nechat vybudovat několik nových cest propojujících různé části zoo. „Stavba cestiček stála poměrně hodně peněz. Letos máme navíc o čtvrtinu nižší rozpočet než loni, proto doufáme, že k nám přijde ještě více návštěvníků a rozvoj se díky tomu podaří udržet,“ řekl Hovorka.

Dle slov mluvčí ZOO Brno Lucie Kapounové navštěvuje zahradu teď o jarních víkendech průměrně pět tisíc lidí. Jedním z nich byl i Karel Šťastný. „Dcera si stěžuje, že tu není vidět moc zvířat. Jsou buď schovaná uvnitř či ještě zazimovaná. Já si ale pochvaluji klid, který tu zatím panuje,“ prohlásil Šťastný.

O brněnské ZOO se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s narozením medvíďat kamčatských. Nyní jsou devět týdnů stará a stále pijí pouze mateřské mléko. Váží něco mezi šesti až osmi kilogramy. Během čtrnácti dnů je chovatelé vypustí do výběhu. „Zda u nás budou medvíďata moci zůstat, záleží na tom, jak se k nim zachová jejich otec Jelizar,“ vysvětlil Hovorka. Pokud medvěd své potomky odmítne, může je i zabít. „Jakmile zjistíme jen náznak agresivity, proces seznamování ukončíme a mláďata budou muset jít do jiné ZOO,“ dodal ředitel.

Ošetřovatelé zatím neznají pohlaví mláďat, ale lidé už mohou navrhovat, jak by se medvíďata měla jmenovat. „Objevují se pěkná jména podle názvů kamčatských řek či sopek, ale přišla nám i spousta humorných návrhů jako Gulášovka a Pivson,“ uvedla Kapounová. Pořadatelé nakonec vyberou tři nejčastější a o jejich konečné podobě budou lidé hlasovat. Slavnostní křest medvíďat kamčatských se uskuteční 8. května v 15 hodin.

Vedení zoologické zahrady na duben pro návštěvníky nachystalo hned několik akcí. Na Mezinárodní den ptactva, který letos připadne na neděli 1. dubna, budou mít všichni příchozí návštěvníci s ptačím příjmením vstup do ZOO zdarma. Akce platí i pro cizince. „Vloni přišla rodina Němců, která se dožadovala vstupu zdarma, ale pokladní neuměla německy. Stačilo ale několik telefonátů a i německá rodina s ptačím příjmením se dovnitř dostala zadarmo,“ popsala vedoucí propagačně vzdělávacího úseku Jana Hadová.

O velikonočním víkendu se uskuteční tradiční otevírání zoologické zahrady a velikonoční jarmark. Obchodníci budou v sedmnácti stáncích nabízet kraslice, pomlázky, ručně pletené košíky a různé velikonoční pochutiny. Od dubna budou brány ZOO návštěvníkům otevřeny od 9 do 18 hodin.

O dalším zajímavém projektu v ZOO Brno se dočtete zde http://munimedia.cz/prispevek/nefunkcni-mobily-pomahaji-gorilam-2751/

Klíčová slova: zoologická zahrada, ZOO, zvířata, fauna, medvěd, volný čas

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.