10.12.2018 11:43


V Česku je nejméně nezaměstnaných od roku 1997

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nezaměstnanost v České republice meziročně i meziměsíčně klesla. Ke konci listopadu bylo bez práce dvě stě patnáct tisíc lidí, což je nejméně od roku 1997.  Zároveň se zvyšuje počet volných pracovních míst. Největší zájem je o zaměstnance z technických a dělnických oborů. Česká republika má zároveň nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii.

Nezaměstnanost se pohybuje pod 3 procenty.

Brno – Nezaměstnaných lidí bylo v České republice k třicátému listopadu 215 tisíc. Je to o padesát tisíc lidí méně než před rokem v tuto dobu. Zároveň jde o nejnižší počet lidí bez práce od června 1997, kdy jich bylo dvě stě dva tisíc. Nezaměstnanost mírně klesla i oproti minulému měsíci a to o šest set uchazečů. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce (ÚP).  

Nízké procento nezaměstnaných ovlivňuje především dobrý stav české ekonomiky. Podíl lidí bez práce je 2,8 procent, loni to bylo tři a půl procenta. Podle zjištění EUROSTAT je to nejméně v celé Evropské unii. „Jsem vyučená kadeřnice. Právě jsem skončila mateřskou a hledám si práci v oboru. Na Úřadu práce jsem zapsaná teprve měsíc, zatím mi žádná nabídka nepřišla," říká obyvatelka Brna Kristýna Sýkorová. Podle ní je ale nabídek práce dost. "Myslím si, že se dnes práce dá bez problému najít. Pokud bych nesehnala práci jako kadeřnice, šla bych pracovat klidně mimo obor," dodává Sýkorová. 

V současnosti jsou nezaměstnaná tři procenta žen a 2,6 procent mužů. „Menší nezaměstnanost u mužů je trend, který se pravidelně opakuje. Souvisí to se sezónními pracemi, na které jsou najímáni více právě muži," uvedla mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Zaměstnavatelé mají zájem především o pracovníky z technických a dělnických oborů a o pomocné práce. „V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací a pracovních úvazků na dobu určitou pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,“ řekla pro ÚP jeho generální ředitelka Kateřina Sadílková.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v listopadu třicet devět okresů. Největší byl v Teplicích a Praze – východ. V obou oblastech nezaměstnanost poklesla o pět a půl procenta. Dalšími městy jsou pak Zlín, Hradec Králové či Přerov. Počet lidí bez práce naopak vzrostl ve třiceti osmi regionech, nejvíce v okresech Jeseník, a to o 29,5 procenta, dále v Jindřichově Hradci, Klatovech a Prachaticích.

Nejvíce lidí na jednu volnou pozici připadá v Karviné, Jeseníku a Ústí nad Labem. Naopak volné pozice chtějí zaměstnavatelé obsadit hlavně v Praze, Středočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji. „Řada zaměstnavatelů flexibilně zareagovala na nedostatek pracovních sil a přikročila k úpravě svých požadavků tak, aby odpovídaly současnému trhu práce. V současnosti už tak striktně nevyžadují úplnou profesní způsobilost, dosaženou úroveň vzdělání, získání konkrétní kvalifikace a praxi v oboru nabízeného pracovního místa,“ uvedla Sadílková. „Pro zaměstnavatele je důležitý především zájem nových zaměstnanců o danou pozici, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a chuť pracovat. Zaměstnavatelé si je sami zaškolují a pracují s nimi mnohem intenzívněji,“ dodala Sadílková.

V evidenci Úřadu práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk je čtyřicet tři let. Lidí nad padesát let je pak více než třetina.

Zaměstnanci mohou na ÚP zažádat o příspěvek na dojíždění či jednorázový příspěvek na přestěhování za prací, a to až ve výši padesáti tisíc korun. ÚP také finančně podporuje rekvalifikační kurzy.

 

Klíčová slova: Úřad práce, nezaměstnanost, práce, statistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.