09.12.2010 12:09


V Huse na provázku nabízejí Shakespyré

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Shakespyré, to je koláž pěti děl Shakespearových, přenesená do moderních reálií a okořeněná vtipem. Především skvělé výkony herců jsou hlavním pilířem odvážné parodie inscenované divadlem Husa na provázku.

Brno – Shakespearovy tragédie jsou studií společenských bariér, z nichž některé jsou platné i v moderní době. Zřejmě z toho důvodu vzniká různých více či méně povedených parafrází, parodií či přepisů skutečně velké množství. Divadlo Husa na provázku přišlo s vlastním nápadem - vybrat pět tragických děl z mistrovy sbírky, adaptovat je na současnou dobu a udělat si z nich srandu. V režii Jiřího Jelínka proto můžete vidět představení, v jehož hlavní roli je nafukovací kánoe.Hlediště nebylo zaplněné do posledního místa. Atmosféřě představení to ale neuškodilo. Foto: Ondřej Ekl

Po teatrálním nástupu herců na scénu je doprostřed jeviště umístěna kánoe, na které se odehrávají klíčové scény každé kapitoly. Těch je kromě prologu pět a každá je parodií jiného díla. Na úvod se představí Hamlet  (Tomáš Sýkora), vezoucí svou milou a zpopelněnou Ofélii v hliníkovém ešusu. Romeo s Julií (Jiří Vyorálek a Ivana Hloužková), se za pomoci prostředníka pokouší navzájem svést. Žárlivý manžel Othello v podání Jiřího Knihy podezřívá svou ženu z nevěry. Manželé (Andrea Buršová a Jiří Jelínek) připravují vraždu krále, který je má navštívit. A král Lear (Robert Mikluš) jede navštívit své dcery, které nevychoval tak, jak si představoval. Celé představení doprovází dva zkušení vodáci, ze kterých se na konci vyklubou závozníci přes řeku Styx. A protože obětí v Shakespearových dramatech nikdy nebylo málo, mají plné ruce práce.

Spojujícím prvkem všech pěti kapitol je lidské nedorozumění. Tragické omyly hlavních protagonistů jsou doprovázeny místy až absurdním humorem, kterému nemusí každý divák přijít na chuť. Snaha parodovat světové dílo je místy násilná. Ale skvělé výkony herců, zejména Jiřího Knihy, situaci zachraňují. Nafukovací kánoe jako hlavní, a vlastně jediná, dekorace kupodivu skvěle funguje. Je pozoruhodné, co vše se s ní dá dělat. Vyprávění bylo místy hodně chaotické, což mohlo být dáno tím, že představení žádný celistvý děj nespojoval. Hudební doprovod, jehož autorem je Zdeněk Král, obstarávají samotní herci. Muzika je spíše skromná a některé skladby svým humorem přispívají k celému představení.

Na Shakespyré jsou zábavné především různé slovní hříčky, vtipy a šílené chování hlavních protagonistů. Jsem si jistý, že se u něj může bavit každý, ať už zná Shakespearovo dílo nebo ne. Jeho silou je jednoduchý, ale účinný humor. Na příští Shakespyré můžete do Husy na provázku zajít dvacátého čtvrtého ledna příštího roku.

Klíčová slova: Husa na provázku, Shakespyré, Shakespeare

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.