09.10.2018 20:18


V Mikulově bude stát památník pohraničních událostí po Mnichovu

Autor: David Křída | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

K osmdesátému výročí mnichovské dohody vznikne na jižní Moravě pomník připomínající vyhnání a odchod části československých obyvatel do vnitrozemí po postoupení velké části českého pohraničí nacistickému Německu v roce 1938.

K osmdesátému výročí mnichovské dohody vznikne na jižní Moravě pomník připomínající události po podstoupení českého pohraničí nacistickému Německu. Foto: David Křída

Mikulov – V mikulovském parku nedaleko židovského hřbitova na jihu Moravy bude stát pomník připomínající období před osmdesáti lety. Kolemjdoucí si na něm přečtou o osudu části obyvatel pohraničí poté, co Československo tehdy postoupilo výraznou část svého území Německu.

„Cílem našeho projektu je vybudování malého památníku v upomínku osmdesátého výročí československých občanů, kteří byli po mnichovské dohodě vysídleni nebo utekli ze strachu v říjnu 1938,“ přiblížil smysl vybudování památníku Jan Mervart z Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně, jejíž členové za projektem stojí.

Vybudování pomníku v Mikulově finančně podpořil třiceti pěti tisíci korun jihomoravský kraj a dvaceti tisíci brněnský magistrát. „Připomíná období, kterým to začalo. Obsazení Sudet a vyhnání spousty Moravanů i jiných národností. Je to jeden z těch momentů, který rozhodně chceme připomenout,“ popsal důvody, proč se rozhodli poskytnout místo na postavení památníku zrovna v Mikulově, starosta města Rostislav Koštial (ODS).

Menšími částkami na něj také přispělo sedmnáct jihomoravských obcí a sami členové společnosti. Projekt stál celkem osmdesát tisíc korun, z toho samotný památník zhruba padesát tisíc. Odhalí se v Mikulově ve středu desátého října v půl páté odpoledne. Při akci vystoupí pěvecký sbor.

Klíčová slova: památník, historie, Mikulov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.