08.04.2019 17:29


V nemocnicích je nedostatek zaměstnanců. Mladí lékaři odcházejí do zahraničí

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nedostatek pracovníků je podobně jako v jiných oborech také ve zdravotnictví. Odborníci tvrdí, že jedním z hlavních důvodů je špatný vzdělávací systém a nízké platy. Absolventi lékařských fakult i mladí lékaři s praxí odcházejí do ciziny, kde jim nabízejí lepší platové podmínky než v českých nemocnicích. České lékaře nahrazují lékaři ze zahraničí, kteří nemají dostatečné jazykové a mnohdy i odborné znalosti.

V českých nemocnicích je nedostatek lékařů.

Brno – Lékařů je v Česku nedostatek. Podle odborníků jich spousta odchází do zahraničí kvůli lepším životním podmínkám. „V Německu jsou nižší ceny a násobně vyšší platy než v Česku,“ uvedl některé z důvodů tiskový mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek upozornil na to, že je zdravotnictví podfinancováno. Lékaři, kteří zde zůstanou, pracují přesčasy a jsou přepracovaní, což snižuje kvalitu zdravotnictví. „Kvůli nedostatku peněz ubývá i zdravotníků, a to může vést k porušování platných zákonů,“ uvedl.

Odborníci považují za jeden z hlavních problémů systém vzdělávání studentů na lékařských fakultách. Podle členů České lékařské komory pracující lékaři stárnou a není dostatek těch, kteří by měli kontrolovat práci začínajících lékařů.

Pracovní podmínky se liší i mezi jednotlivými nemocnicemi v Česku. Studenti lékařských fakult vidí rozdíly zejména mezi fakultní, státní či soukromou nemocnicí. „Chtěl bych zůstat v Česku nebo na Slovensku, ale nechci pracovat ve fakultní nemocnici. Myslím si, že tam dávají málo prostoru mladým lékařům,“ řekl student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Peter Piták.

Některé soukromé nemocnice v Česku nabízejí zaměstnancům například bezplatné postgraduální vzdělávání nebo náborové příspěvky. Zaměřují se také na vzdělávání budoucích zdravotníků. „Chystáme se nyní otevřít novou zdravotnickou střední školu, abychom vychovávali své potenciální zaměstnance již při studiu,“ řekl na medicínském veletrhu Medicalo ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš.

Podle průzkumu České lékařské komory v nemocnicích nahrazují české lékaře cizinci zejména ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska. Michal Sojka konstatoval, že se málo prověřují jejich jazykové a odborné znalosti.

Klíčová slova: trh práce, zdravotnictví, odchod lékařů do zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.