21.03.2019 00:00


V neziskovce si nevyděláte miliony, ale získáte vnitřní bohatství, říká koordinátor z Brno for you

Autor: Vendula Kocandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

 „V naší společnosti jsou i lidé, kteří jsou něčím jiní, a je třeba si uvědomit, že se nikdo nemá stydět za jakékoliv odlišnosti," říká Martin Karen z neziskové organizace Brno for you. Mluvil také o tom, jak se k neziskovkám dostal a jaká je hlavní náplň jeho práce. 

Zástupci organizace Brno for you (zprava Martin Karen). Foto: Vendula Kocandová

Brno – Přes třicet neziskových a nevládních organizací se ve středu představilo na tradičním Jarmarku neziskovek v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zástupci neziskových organizací měli možnost prezentovat svou činnost a zároveň přilákat do svých týmů nové členy. Vendula Kocandová vyzpovídala Martina Karena, jednoho ze zakladatelů neziskové organizace Brno for you. 

Jaká je hlavní náplň vaší neziskové organizace?

V první řadě pomáháme lidem zúčastnit se mezinárodních projektů, jako jsou například výměnné pobyty mládeže či tréninkové kurzy v rámci Erasmu+. Potom jsou to živé knihovny, pomocí kterých se snažíme odbourávat předsudky a stereotypy vůči vyčleněným skupinám. Zároveň spolupracujeme s Evropskou dobrovolnickou službou, v Brně hostíme čtyři dobrovolníky ze zahraničí. Kromě toho děláme i další malé lokální aktivity.

Jak vznikl nápad založit neziskovou organizaci?

Spolu se dvěma mými kamarády z univerzity jsme se po předchozích zkušenostech s prací v jiných neziskovkách rozhodli, že chceme začít dělat něco samostatně. Našim hlavním cílem bylo dát mladým lidem příležitost, jak vycestovat do zahraničí a něco nového se naučit. První ucelený projekt jsme zorganizovali před pěti lety, čímž jsme se dostali do povědomí nejen Brna a okolí, ale i celé České republiky. 

Kolik máte členů?

Máme předsedu, dva místopředsedy a čtyři dobrovolníky. Potom jsou u nás nově tři mladí dobrovolníci, kteří pomáhají s organizací při zahraničních výjezdech, a nakonec několik stážistů z univerzit. 

Roste zájem o vaše služby?

Myslím, že ano, je to patrné hlavně u Erasmu+. Samozřejmě záleží na zemi, kam chtějí lidé cestovat, ale v celkovém součtu jsou počty zájemců opravdu vysoké. Je skvělé, že nás díky tomuto projektu znají lidé napříč celou republikou, setkal jsem se s lidmi z České Lípy, Prahy či Jihlavy. 

Jak se mohou zájemci stát dobrovolníky ve vaší neziskovce?

Pokud má člověk zájem s námi spolupracovat, stačí nás kontaktovat. Může nám pomoct s našimi aktivitami, nebo přímo s organizací konkrétní akce. Samozřejmě je zde i možnost podílet se na projektech, které se týkají zahraničních pobytů. 

Jací lidé chodí nejčastěji na vaše akce? 

Jsou to mladí lidé, zejména studenti. Zajímavé je, že především na mezinárodní projekty se hlásí daleko častěji ženy. Opravdu ale nevím, čím je to způsobeno. Byl bych rád, kdyby se k nám do týmu přidali i nějací kluci, protože jsme tam pouze dva a zbytek obsadily holky. 

Jaké další akce pořádáte?

Příští měsíc to bude například akce „Ukliďme Česko“. Společně se skupinou dobrovolníků každý rok sbíráme odpadky v okolí brněnské Kraví hory. Na akci panuje dobrá atmosféra, po jejím skončení spolu s dalšími účastníky opékáme špekáčky a grilujeme sýr. Akcí máme samozřejmě víc, stačí se podívat na naše webové stránky. 

Plánujete se do budoucna zaměřit i na zbytek Česka? 

Zatím jsme nic takového neřešili. Myslím si, že bychom celorepublikově mohli rozšířit pomoc s mezinárodními projekty, protože už teď se k nám hlásí lidé nejen z Brna. Co se týče lokálních aktivit, potenciál vidíme hlavně v Brně a jeho okolí, takže v tomto směru se asi územně rozšiřovat nebudeme. 

Existuje v České republice podobná neziskovka? 

Ano, neziskovek podobného zaměření u nás je poměrně hodně, dokonce jsou i tady v Brně. Konkurence je vysoká, ale naštěstí k nám stále přicházejí noví, nadšení lidé. 

Spolupracujete i s jinými organizacemi?

V současnosti se snažíme udržovat spolupráci s Amnesty International, především kvůli živé knihovně. Ale kromě jiných neziskovek spolupracujeme také s většími firmami, například s projektem Human Library nám pomohla společnosti Ikea.

Jaká byla vaše motivace pro tuto práci?

Svou roli v tom sehrál můj handicap, kvůli kterému bylo opravdu obtížné najít si práci. V neziskovce jsem však spokojený. Sice si nevydělám miliony, ale mám jakési vnitřní bohatství, které je podle mě důležitější.

Splnila se vaše očekávání, která jste od Brno for you měli?

Rozhodně ano. Děláme to, co jsme od začátku chtěli, takže jsme spokojení. Těší nás také, když nám někdo řekne, že naše organizace byla na úrovni profesionální firmy. To je opravdu krásný pocit.

Proč by se lidé měli přidat zrovna k vám?

Podle mě hlavně proto, že jsme féroví, velice přátelští a otevření novým možnostem. Velkou výhodou jsou i naše zajímavé projekty s možností vycestování do zahraničí. Také je důležité, že zájemci mohou jet na místa, která už máme dobře prověřená. Můžeme si tak být jistí, že by jim v dané lokalitě nemělo nic chybět.

Klíčová slova: erasmus, neziskovky, Brno for you

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.