05.11.2020 17:54


V Ostravě začaly jezdit dvoupatrové autobusy

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dopravní podnik v Ostravě zahájil provoz prvních dvoupatrových autobusů v Česku. Tyto ekologicky šetrné autobusy budou jezdit na dvou linkách, přičemž jedna z nich spojuje dvě největší ostravské turistické atrakce, Dolní oblast Vítkovice a zoologickou zahradu.

Dvoupatrové autobusy v Ostravě

OstravaOstrava se stala prvním městem v České republice, které provozuje na svých běžných linkách tzv. doubledeckery. Dopravní podnik Ostrava (DPO) zahájil provoz nových dvoupatrových autobusů, které budou jezdit na dvou linkách. 

Původně měly být dvoupatrové autobusy, které pochází z produkce španělské pobočky firmy Scania, uvedené do provozu už 1. července letošního roku. Kvůli koronavirové pandemii musela Scania čelit odstávce provozu, a tak se autobusy do Ostravy dostaly až na začátku srpna. Poté byly převezené do areálu společnosti Scania v Paskově. „To není událost jen pro dopravní podnik, je to událost pro celé město i region. Pevně věřím, že se oba doubledeckery brzy stanou dalším symbolem Ostravy a že si je naši pravidelní cestující i turisté oblíbí,“ uvedl generální ředitel DPO Daniel Morys. 

Cena nových dvoupatrových autobusů Scania je necelých osmadvacet milionu korun a jezdí na zemní plyn. Dlouhodobým cílem DPO je totiž ostravská hromadná doprava bez dieselových pohonů. Každý z autobusů disponuje 68 místy k sezení. Kromě toho jsou vybavené klimatizací, wi-fi připojením v obou podlažích, kamerovým systémem, mechanickou plošinou pro invalidní vozík a USB konektory.

První jízdu doubledeckerem si nenechali ujít ani někteří obyvatelé z okolí Ostravy. „Když sedíte takhle vysoko, máte překrásný výhled. Poprvé jsem jel ostravským doubledeckerem zrovna za deštivého počasí. To vám pak ta prosklená střecha dodá úplně jiný pocit z jízdy. Věřím, že to bude v budoucnu oblíbená atrakce pro turisty,“ řekl student Jaroslav Pišl, který se na autobus přijel podívat z nedaleké Kopřivnice.

Poprvé se tyto dva autobusy objevily v pondělí na lince č. 78, přičemž o víkendu, státních svátcích a v letní sezóně 2021, budou na lince č. 88. Ta spojuje dvě nejnavštěvovanější turistická lákadla v Ostravě, Dolní oblast Vítkovice a zoologickou zahradu. „Vzájemná spolupráce s oběma institucemi je pro nás nesmírně důležitá. Dolní oblast Vítkovice i zoo jsou nejnavštěvovanější atrakce v našem kraji a DPO nás svým nápadem s doubledeckery ještě více propojil,“ řekl ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Po dohodě s vedením ostravské zoologické zahrady se rozhodl DPO na počest zesnulého ředitele zoo Petra Čolase vyzdobit autobusy fotografiemi druhů lemura Sclaterova a orlosupa bradatého, na jejichž záchraně se Čolas podílel.

Klíčová slova: Ostrava, Dopravní podnik Ostrava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.