07.12.2010 01:36


V Portugalsku je na všechno času dost

Autor: Tereza Hašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Proč se nevydat na studijní pobyt do teplejších krajin a spojit tak příjemné s užitečným? Studijní pobyt v Portugalsku znamená podle Pavly Kučerové poznání jedinečné kultury, ovšem může znamenat i složité hledání ubytování.

Lisabon/Brno - Studentka Portugalské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci Pavla Kučerová strávila podzimní semestr na studijním pobytu skrze projekt Erasmus na Lisabonské univerzitě v Portugalsku. Následující rozhovor napoví, jaké jsou výhody a úskalí studijního pobytu v Portugalsku.

Proč sis zvolila právě Lisabonskou univerzitu? Jaké jsou její výhody pro zahraniční studenty v porovnání s ostatními univerzitami v Portugalsku?

Ze škol, se kterými má moje univerzita dohodu jsem si vybrala Lisabon hlavně kvůli možnosti studovat zde i můj druhý obor - Francouzskou filologii. Moje první možností bylo město na jihu Portugalska, Faro, ale nakonec jsem zvolila Lisabon, hlavně kvůli lepší úrovni univerzity a lepšímu kulturnímu vyžití.

Jak moc pestrý je studentský a kulturní život v Lisabonu?

Kulturní život je tu velmi pestrý, vybere si každý. Od klasických „erasmáckých“ party, přes koncerty tradičního portugalského fada po alternativní muziku a jazz. V Lisabonu je úžasná směs lidí - je tu hodně přistěhovalců z Brazílie, Kapverd, Angoly a Azor, kteří tady tvoří chvílemi až výbušnou směs. Já osobně vyhledávám spíše akce, kde člověk potká místní. Tam člověk lépe pozná celou portugalskou kulturu. Taky se mi líbí to, že v neděli dopoledne je většina muzeí a výstav zdarma.

Ochutnala jsi nějaké portugalské speciality? Jaká je portugalská kuchyně?

Portugalská kuchyně je výborná. Na rozdíl od nás jedí hodně ryb. Jejich národním jídlem je treska, říkají, že mají 365 receptů na její přípravu. Je tu spousta regionálních specialit, spousta sladkých dezertů, které Portugalci milují, spousta dobrého vína. Portugalci rádi a hodně jedí, říká se, že Portugalci nebrečeli, když Bambimu ve filmu zabili maminku, ale brečí, pokud pokazí jídlo.

Jak bys popsala portugalskou mentalitu?

Tak to je složitá otázka. Většina lidí si myslí, že Portugalci a Španělé jsou víceméně stejní. Nejsou. Nejlépe je vystihuje slovo „saudade“, které je špatně přeložitelné. Zažila jsem debatu, kde se několik Portugalců snažilo najít překlad do jiných jazyků. Já osobně bych to přirovnala k nostalgii, smutku. Saudade se hodně projevuje v tradiční muzice - fado. Pobyt v Portugalsku člověka obohatí o zkušenost se způsobem života, který je úplně jiný než u nás. Mají na všechno čas, na "cafezinho" (kafíčko) si udělají čas kdykoliv a nějaké zpoždění je nemůže rozhodit.

Ty sama studuješ portugalštinu. Lze se ale v Portugalsku domluvit jen s angličtinou?

V centru Lisabonu se dá domluvit anglicky, lidé jsou zvyklí na turisty. Mimo centrum je to horší, anglicky umí spíše mladší generace, ale velmi špatně. Znalost Portugalštiny je velkou výhodou.

Doporučila bys obdobný pobyt ostatním studentům z Česka? Domníváš se, že je to pobyt vhodný nejen pro filology, ale i pro studenty ostaních oborů?

Potkala jsem tady hodně lidí, kteří tady studují v rámci Erasmu nějaký technický obor, medicínu nebo biologii - a to všechno v portugalštině. Většina lidí, kteří neumí portugalsky, jede před začátkem Erasmu na EILC - intenzivní jazykový kurz, kde se naučí alespoň základy a pak chodí na předměty v portugalštině. Ale co jsem slyšela, většina vyučujících se jim snaží pomoct.

Kolik Čechů a Češek studuje v Lisabonu?

Je jich tu opravdu hodně. Stejně jako Slováků a Poláků. A také Slovenek a Polek.

Jak snadno lze získat ubytování? Má v Lisabonu Erasmus vlastní koleje? Je možnost ubytovat se na univerzitních kolejích?

Míst na kolejích je nedostatek, většinou je dostávají portugalští studenti. Moje fakulta má například k dispozici asi patnáct pokojů pro ty, co nejdříve pošlou přihlášku. Třílůžkový pokoj zde vyjde asi na stočtyřicet eur za měsíc i s internetem. Oproti tomu jednolůžkový pokoj v bytě může stát od stošedesáti do čtyř set eur. Ovšem nejlevnější z nich jsou často jen cimry bez oken. Ještě je mnoho „soukromých rezidencí“, to jsou něco jako soukromé koleje, cenově jsou srovnatelné s byty. Já jsem pokoj hledala až po příjezdu, obvolala jsem několik inzerátů a na pokoje jsem se šla podívat. Mimo jiné jsem narazila i pokoj bez dveří.

Lze vystačit se stipendiem od Erasmu?

Na měsíc dostávám asi tři sta padesát eur. Z toho dám dvěstě deset eur za nájem a to mám oproti jiným opravdu nízký nájem. Dále dávám čtrnáct eur za místní „šalinkartu“ na metro, autobusy a tramvaje. To jsou základní výdaje. A pak je tu samozřejmě jídlo, zábava, cestování...

Lisabon má zajisté trochu jiné klima. Jaké teploty převládají nyní v prosinci?

Rozhodně je to rozdíl. Prosinec byl zatím hodně proměnlivý. Prší, fouká vítr. V Lisabonu je během dne kolem dvanácti stupňů, ale například minulý týden bylo v noci kolem dvou. Takže zima není velká, ale protože v Portugalsku většinou nemají ústřední topení, je v budovách zima. Řešením je spát v „péřovce“ nebo si koupit malé topení na elektriku. Také učebny obvykle nejsou vytápěné, je třeba se opravdu teple oblékat.

Více o programech sprostředkujících studijní pobyty v zahraničí se dočtete zde.

Klíčová slova: Portugalsko, Lisabon, Erasmus, studijní pobyt

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.