10.05.2019 14:51


V pražských budovách předčítali známí čeští herci díla soudobých autorů

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V devatenácti zemích po celém světě se ve čtvrtek 9. května konala Noc literatury. Akce se zúčastnilo i padesát českých měst, a to včetně Prahy. V té si návštěvníci poslechli například herečku Terezu Voříškovou nebo herce Petra Vančuru, kteří předčítali díla zahraničních autorů v jinak běžně nedostupných, pražských budovách. Zájemci se tak díky akci podívali například do Jedličkova ústavu či do Faustova domu.

Praha – V devatenácti běžně nedostupných pražských budovách předčítali v noci z 9. na 10. května čeští herci úryvky z knih od současných zahraničních autorů. Třináctý ročník akce Noc literatury uspořádala organizace Česká centra spolu se Sdružením kulturních institutů zemí EU a nakladatelstvím Labyrint. „Noc literatury je originální a osobitá událost, která spojuje několik vjemů a zážitků. Posluchači se během ní seznámí s myšlením a tvorbou současných autorů,“ uvedla vedoucí projektu Adriana Krásová. Díla jim svým přednesem přiblíží známí herci, a to v místech, která mnozí posluchači nikdy nenavštívili, případně o nich ani nevěděli,“ doplnila Krásová.

Akce se kromě České republiky zúčastnilo i dalších devatenáct zemí. Každou z nich zastupoval jeden její autor, z jehož knihy předčítal vždy jeden vybraný český herec. Návštěvníci si tak poslechli například Terezu Voříškovou, která předčítala dílo švédského autora Bea Uusma Expedice v Hrdličkové muzeu, nebo Daniela Bambase a knihu polského autora Bronisława Wildsteina s názvem Nedokonaný čas. Ve Faustově domě na Karlově náměstí četl svým posluchačům herec Petr Vančura román Šichta v Šachtě od německého autora Martina Beckera. Kniha je o vzpomínkách syna na svého tichého, leč věčně opilého a zakouřeného otce. „Autor mě pěkně naštval. Nejen, že se mi jeho text opravdu líbí, ale ještě k tomu je zhruba o dva roky mladší než já,“ komentoval s úsměvem předčítající Petr Vančura.

Organizátoři letošního ročníku také připravili pro zájemce dvě novinky. K projektu se letos poprvé připojila Ukrajina, kterou zastupovala autorka Oksana Zabužko se svým dílem Muzeum opuštěných tajemstvích. Ve své knize pojednává o bojích Ukrajinské povstalecké armády se sovětskou mocí. Druhou novinkou akce byla Noc literatury pro děti. Ta se konala před začátkem hlavního programu, a to do šesti hodin večer v Botanické zahradě u Karlova náměstí. Kromě dětského čtení připravili organizátoři také různé dílny, v rámci kterých si děti mohly vyrobit dopisní známky nebo zahrádky ve sklenici.

Zájemci se díky akci podívali i do běžně nedostupných budov. Při jejich výběru se organizátoři zčásti inspirovali letošním výročím třiceti let od Sametové revoluce a trasou tehdejší studentské demonstrace. Návštěvníci tak nahlédli třeba do skladu dekorací Národního divadla, do Jedličkova ústavu na Vyšehradě nebo do Emauzského opatství, kolem kterých protestní průvod v roce 1989 procházel.  V Tančícím domě na Palackém náměstí si pak návštěvníci prohlédli i výstavu Káji Saudka s názvem Od aut po ženy. „Užily jsme si příjemnou atmosféru a podívaly se do několika pro veřejnost nedostupných budov. Budeme se těšit na příští ročník,“ zhodnotila projekt učitelka Lída Šedá, která letos akci navštívila i s dcerou poprvé.

Akce se konala také v dalších děvatačtyřiceti městech po České republice, například v Brně, Plzni nebo Olomouci. Na všechna místa projektu byl vstup zcela zdarma.

Klíčová slova: Noc literatury, kultura, herci, Voříšková, spisovatelé

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.