23.04.2019 21:34


V případě tvrdého brexitu by čeští občané ve Spojeném království spadli pod běžný imigrační zákon

Autor: Vendula Kocandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Referendum o členství Spojeného království v Evropské unii se konalo před necelými třemi lety. Od té doby byl odchod už třikrát odložen, přes britskou dolní komoru parlamentu totiž neprošla výstupová dohoda. Občané Evropské unie včetně Spojeného království neřeší pouze změnu postavení v případě přijmutí výstupové dohody, ale i hrozbu tvrdého brexitu. V otázce je i volný pohyb osob či projekt Erasmus. 

Řečníci na přednášce Brexit - velká neznámá. Vlevo Monika Brusenbauch Meislová, vpravo Štěpán Pech. Foto: Vendula Kocandová

Brno – Spojené království mělo Evropskou unii opustit tento rok již dvakrát, poprvé 29. března a poté 10. dubna. Ani jednou ovšem k odchodu nedošlo. Zasedání Evropského unie se tedy usneslo, že novým nejpozdějším termínem bude 31. říjen. 

Zástupci Evropské unie se zabývají mnoha záležitostmi, zejména se snaží, aby se britští zástupci neuchýlili k tvrdému brexitu. Z tohoto důvodu prodloužili i termín odchodu z EU. „Vyjednávání nebyla jednoznačná, některé země žádaly prodloužení až o dva roky, zatímco francouzský prezident Macron chtěl termín nejdéle do 22. května,“ komentoval Štěpán Pech, koordinátor brexitu z Úřadu vlády České republiky. Za tímto prezidentovým krokem stály volby do Evropského parlamentu. Jestliže Spojené království bude v době konání evropských voleb stále členem, britští občané budou mít právo volit své zástupce. „Premiérka Theresa Mayová slíbila, že volby v Británii uskuteční. Otázkou ale zůstává, jak se s tím vypořádá. Kromě těchto voleb čekají zemi ještě místní volby a tlak je velký,“ říká Monika Brusenbauch Meislová z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity. 

„Pro britský parlament by bylo nejlepší, kdyby odešli před 23. květnem, tedy datem, kdy se v Británii bude volit do EU. Jestliže setrvají, Británie obsadí 73 mandátů,“ objasňuje situaci Pech. Po jejím odchodu by se tak mandáty musely přerozdělit. Zástupci EU již oznámili, že 27 z nich by bylo rozděleno mezi 14 zemí, které jsou počtem zástupců znevýhodněni. Zbylá místa se zarezervují pro budoucí příchozí země. 

Největším problémem stále zůstává britská nerozhodnost, kdy dolní komora Parlamentu Spojeného království nechce schválit výstupovou dohodu. „Británie jasně řekla, že chce něco změnit. Už ale neřekla co. Poslanci se jednoduše nejsou schopni dohodnout,“ říká Pech. 

Na české straně prozatím dochází k návrhům podmínek, které se po odchodu Velké Británii nabídnou. „Dokud jsou v Evropské unii, musíme s nimi jednat jako s členy. Z právního hlediska nelze vyjednávat nové vztahy a pravidla. Velkou roli hrají ve všem občané, a proto všichni chceme, aby byla přijata právě výstupová dohoda, která tyto záležitosti ošetřuje,“ reaguje Pech na otázku ohledně volného pohybu osob a pobytu na území Spojeného království. Pokud Británie na dohodu přistoupí, bude do konce roku 2020 v přechodném období. Lidem nacházejícím se ve Velké Británii se tak žádná práva měnit nebudou. Pokud by chtěli na území setrvat i po ukončení přechodného území a délka jejich dosavadního pobytu by nepřesáhla dva roky, museli by žádat úřad o prodloužení pobytu do splnění dvouleté lhůty. 

Problém by mohl nastat, pokud by nastal takzvaný tvrdý brexit. „Jestliže k tomu dojde, s úderem půlnoci budou všichni občané bez britského občanství spadat pod běžný imigrační zákon. V nejhorších případech se může stát, že přijde cizinecká policie, odvede lidi z domu a pošle je pryč ze země,“ popisuje možné důsledky Pech.

Jedním z bodů, které výstupová dohoda obsahuje, je i pokračování projektu Erasmus. „Spojené království se řadí mezi nejoblíbenější studentské i pedagogické země. Zároveň je zde otázka vědy a výzkumu. Pro Velkou Británii je Erasmus velice důležité téma, které bude určitě řešit i v případě tvrdého brexitu,“ konstatuje Meislová. Zároveň se vyjádřila k tomu, jak situaci řeší Masarykova univerzita. „Plán Erasmu je na naší univerzitě řešen rok dopředu. Zatím jsme žádná opatření nezaváděli. Doufáme, že Spojené království odejde po dohodě, ke které je vázáno i přechodné období. Tvrdý brexit v úvahu nebereme,“ říká Meislová. 

I přes dlouhé vyjednávání stále nelze předpovídat, jak bude otázka brexitu nadále pokračovat. „Všichni doufáme, že dohoda bude přijata. Nikdo si nedovede představit, jaké problémy by byly způsobeny. V případě tvrdého brexitu by nemohly nad Evropou létat ani britská letadla. Je to paradox, ale jestliže by k tomu došlo a po úderu půlnoci by nad Evropu letadla byla, musela by se okamžitě odklonit,“ komentuje na závěr Pech. 

Klíčová slova: brexit, evropská unie, erasmus, odchod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.