09.11.2012 20:11


V příštím roce Brno instaluje čtrnáct přenosných defibrilátorů

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Při zástavě srdce je důležitý rychlý lékařský zásah. S každou minutou bez pomoci klesá pravděpodobnost přežití o deset procent. Od příštího roku budou šanci na záchranu zvyšovat přenosné defibrilátory v brněnských ulicích.

Brno V průběhu příštího roku budou na vybraná místa v brněnských ulicích instalovány přenosné defibrilátory, tzv. AED, tedy automatické externí defibrilátory. Celkem bude pořízeno čtrnáct přístrojů v celkové hodnotě půl milionu korun. Finance poskytne Komerční banka, město zaplatí propagační materiál.

Automatické externí defibrilátory jsou účinnou resuscitační pomůckou používanou při srdeční zástavě. Manipulace s nimi nemá být složitá ani pro laika. Součástí každého přístroje je podrobný návod. Zároveň je případný zachránce navigován zvukovými signály. Dříve byly defibrilátory pouze v rukou odborníků, tedy lékařů a záchranářů, přenosné AED jsou přizpůsobeny i neškolenému uživateli.Názorná ukázka resuscitace. zdroj: http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/maska/uvod.php

Přístroje umístěné na frekventovaných místech brněnských ulic budou usnadňovat práci záchranářům. Při záchraně lidského života často rozhodují minuty. Pomocí defibrilátoru mohou lidé poskytnout pomoc takřka okamžitě. Přístroje budou přenosné, tudíž je bude možné dopravit přímo k postižené osobě. „Já osobně umístění defibrilátorů do ulic podporuji. Lidé mnohdy nepomohou, protože se bojí, že pacientovi ublíží. Přístroj, který je, spolu se zdravotníkem na telefonu, povede, toto riziko rozhodně sníží,“ říká zdravotnice Magdalena Janská. Zároveň dodává, že důležitou roli podle ní bude hrát proškolení obyvatel skrze informační letáky.

Na internetových stránkách města Brna do konce ledna probíhá anketa, která zjišťuje, zda obyvatelé vědí, k čemu přenosné defibrilátory slouží. Anketa, připravená ve spolupráci Masarykovy univerzity se Záchranným sborem Jihomoravského kraje, zároveň prověřuje znalosti týkající se resuscitace a ochotu občanů druhým poskytnout odbornější pomoc. „Moc netuším, jak se přenosné defibrilátory používají, ale jejich umístění beru jako velké plus. Rozhodně se tím sníží pravděpodobnost, že člověk ve snaze někomu pomoci, provádí resuscitaci špatně,“ říká student stavební fakulty Ondřej Havlík, který anketu vyplnil v Urban centru na Staré radnici, kde jsou k dispozici tištěné anketní lístky.

„Umístění defibrilátorů v ulicích města Brna je prvním projektem svého druhu v České republice. Čas ukáže, zda se tento typ používání osvědčí a zda přístroje odolají vandalům. V některých evropských státech tento systém funguje běžně a doufám, že se ujme i u nás,“ dodává Magdalena Janská.

Anketu lze vyplnit zde.

Klíčová slova: defibrilátor, první pomoc, ulice, projekt

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.