26.10.2019 08:45


V Šachové šalině si lidé zahráli partii i proti mistrovi České republiky

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šachová šalina jezdila po celé páteční odpoledne z náměstí Svobody v Brně okružní jízdou přes Malinovské a Šilingrovo náměstí. Během jízdy si mohli fanoušci šachů zahrát partii také s mistrem České republiky Jakubem Roubalíkem.

Brno –  K brněnskému náměstí Svobody přijíždí od Moravského náměstí historická tramvaj. Je polepená obrázky s šachovými figurkami a černobílými hracími poli. Je to takzvaná brněnská Šachová šalina. Už druhým rokem spolupracují zástupci Dopravního podniku města Brna a Šachového svazu České republiky, aby vytvořili tento šachový svátek. Ten letos připadl na pátek 25. října odpoledne. „Hlavní účel akce je propagace šachu na veřejnosti, a to nejen jako sportu, ale především jako šachové kultury,“ tvrdí zástupce Českého šachového svazu Ladislav Záruba.

Po příjezdu tramvaje z ní vystupují dva historicky odění řidiči. Poté fanoušci šachu vstupují dovnitř a sedají na volná místa. V tramvaji je celkem šest stolků a kolem každého čtyři místa k sezení. Na každém stolku je umístěna hrací deska se šachovými figurkami a hodinami. Každý návštěvník si tak může během jízdy zahrát partii. „Minulý rok jsme šachovou šalinu nestihli, ale letos jsme rádi, že se zúčastníme,“ říká maminka Kateřina Tajovská, která Šachovou šalinu navštívila se svým synem.  

Šachová šalina jezdí od dvou hodin odpoledne do šesti hodin večer trasou přes Malinovské a Šilingrovo náměstí v Brně. Současný mistr šachu České republiky Jakub Roubalík hráčům celé odpoledne radí, dává tipy, nebo si s nimi přímo v tramvaji zahraje. „Akce se mi moc líbí, snad přijde dost lidí. Je dobré ukázat i lidem, kteří šachy nehrají, že tato hra existuje a že šachisti jsou vcelku normální lidé,“ říká se smíchem v současnosti nejlepší extraligový hráč Jakub Roubalík. Kromě něj si návštěvníci mohou zahrát také s mistrem světa do osmi let Jiřím Bouškou. Ten se za dva a půl roku dokázal dostat na vrchol své kategorie. „Chtěl bych se stát velmistrem,“ dodává mladý šachista.

Součástí akce je i stánek postavený na náměstí Svobody, kde si všichni fanoušci šachu mohou kromě hraní nechat poradit, v jakém šachovém oddílu by mohli začít hrát na profesionální úrovni. Zároveň si od dvou hodin odpoledne může každý, kdo si troufne, zahrát s českým velmistrem v šachu Tomášem Polákem v budově Dopravního podniku města Brna v Novobranské ulici.

Šachová šalina vznikla právě v Brně a po jejím vzoru vznikají podobné akce i v dalších městech. Organizátoři akce se inspirovali takzvaným Šachovým vlakem, který každoročně vyjíždí z Prahy a objíždí téměř celou Českou republiku i další země střední Evropy. Organizátoři očekávají vyšší návštěvnost než v loňském roce, kdy Šachovou šalinu navštívilo několik stovek návštěvníků.

V České republice se odehrává největší počet amatérských turnajů na světě, proto spousta cizích zemí přebírá české nápady. Například ve Spojených státech amerických jezdí také podobná šachová tramvaj. Současně je v České republice okolo 53 tisíc aktivních šachistů, proto je Česká republika považována za šachovou velmoc.

Klíčová slova: šachy, šalina, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.