10.11.2013 10:56


V souboji nových konzolí vítězí levnější PlayStation 4

Autor: Markéta Chrástková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Hráči všech věkových kategorií jsou často ochotní investovat do výkonných počítačů a konzolí spoustu peněz jen proto, aby si mohli zahrát své oblíbené herní tituly. Zatímco do počítačových komponentů je nutné investovat menší částky častěji, konzole s vyšší pořizovací cenou vystačí na několik let.

Brno – Lepší grafické zobrazení, větší výkon, více herních možností a tím i více zábavy. To vše čeká herní nadšence, kteří se rozhodnou pořídit si novou generaci herních konzolí, která už brzy vtrhne na světový trh a o něco později i na ten český.

PlayStation 4, který v tuzemsku vyjde 13. prosince 2013, už nyní nabízí internetoví prodejci v předprodeji ve verzi s pevným diskem o velikosti 500 GB průměrně za 10 490 korun. Tato verze však nebude obsahovat novou funkci PlayStation Camera, která bude sloužit především k ovládání konzole pohybem. Cena tohoto snímacího zařízení se bude pohybovat od 1390 do 1490 korun.

Oproti tomu, Xbox One vyjde v Evropě až ke konci tohoto roku. Čeští hráči si na něj budou muset ještě počkat, protože Česká republika nepatří mezi pár vyvolených zemí, které se dočkají už letos. Předpokládaná doba začátku prodeje je tedy jaro příštího roku. Průměrná cena verze s pevným diskem o velikosti 500 GB se nyní v předprodeji pohybuje v rozmezí od 12 499 do 12 990 korun. Hráč, který si konzoli za tuto cenu pořídí, získá v balení i druhou generaci snímacího zařízení Kinect zdarma. „Kinect je součástí systému nové konzole, nebudeme ho tedy nikdy prodávat samostatně,“ říká viceprezident vyrábějící firmy Phil Harrison. Přesto však zůstává PlayStation 4 levnější volbou.

Pokud bude chtít uživatel hrát s ostatními hráči online přes internetové připojení, bude si muset tuto možnost zakoupit. U konzole PlayStation je funkce součástí služby PlayStation Plus, která stojí 1299 korun na rok. Xbox oproti tomu nabízí Zlaté členství Xbox Live za 1499 korun na stejnou dobu. V tomto případě tedy vychází o něco levněji PlayStation 4.

Svou roli nakonec může hrát i to, že některé služby spojené s Xbox Live jsou dostupné pouze ve Spojených státech amerických. „V USA je tradičně silnější Xbox. Proto nová konzole nabízí širokou škálu služeb, které budou dostupné pouze tam, takže český hráč je neocení,“ konstatuje Erik Omar z internetového herního portálu.

Rozhodujícím aspektem zda koupit PlayStation či Xbox bude možná nabídka her. Výrobci se již začali chlubit exkluzivními tituly na jednu či druhou konzoli. Pokud hráčům nezáleží na této exkluzivitě, sáhnou zřejmě po nižší ceně. Hry na Xbox jsou tradičně o trochu dražší, než tituly určené pro PlayStation. Jinak tomu nebude ani u nové generace. Přesto je viditelné snížení tohoto cenové rozdílu na minimum. V praxi to znamená, že očekávané herní novinky pořídí hráči na PlayStation 4 průměrně za 1390 korun. Verze pro Xbox One je pak vyjde v předobjednávce přibližně stejně. Toto nastavení se ale může časem změnit, vzhledem k výsledkům prodeje.

Ve srovnání vítězí spíše nový PlayStation 4, který se pravděpodobně bude nejvíce prodávat v Evropě a Japonsku. Favorizují ho také tuzemští herní odborníci. „Z minulých let víme, že dřívější vydání konzole bývá velkou výhodou. Zároveň je PlayStation 4 levnější než Xbox. Ne všichni hráči budou ke hraní potřebovat snímací zařízení, radši zvolí levnější variantu. Poslední výhodou je, že PlayStation bude hned od začátku poskytovat českou podporu, což pro Xbox zatím neplatí. V prvním roce prodeje tedy v České republice pravděpodobně zvítězí PlayStation 4, zatímco v USA to bude Xbox One,“ uzavírá Omar.

Klíčová slova: herní konzole, nová generace, cena, Xbox One, PlayStation 4

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.