10.04.2018 13:01


V těžkých životních situací pomáhá dětem nízkoprahové zařízení Zrnko

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nízkoprahové zařízení Zrnko vzniklo jako pomoc pro děti a mládež, které jsou ve špatné sociální situaci. Pracovníci se snaží začlenit děti do kolektivu, pracují s nimi na úkolech do školy a povídají si s nimi o jejich problémech, pro které se snaží najít řešení. Zrnko spadá pod služby Charity Vsetín a bylo založeno před jedenácti lety, nejprve jako centrum pro romské matky s dětmi a postupně se z něj stalo zařízení pouze pro děti.  Kromě Zrnka jsou ve Vsetíně další dvě nízkoprahová zařízení, Archa a Rubikon.

Klubovna nízkoprahového zařízení Zrnko. Foto: Anna Vaculíková

Vsetín – Služeb nízkoprahového zařízení Zrnka využívají děti od šesti do devatenácti let. Jedná se hlavně o sociálně vyloučené děti, nejčastěji romského původu. V Zrnku naleznou bezpečné a podnětné prostředí, kterého se jim doma a ve škole nedostává. Provozovatelem Zrnka je Charita Vsetín a členové se scházejí v kulturním zařízení na Sychrově.  

Průměrný věk dětí, které do Zrnka dochází, je třináct let. Ke každému dítěti přistupují pracovníci individuálně, protože každé přichází s trochu jiným problémem. Nejčastěji mají sociální problémy, například děti vyloučené z kolektivu nebo z rozvedených rodin.

„Nízkoprahové zařízení dává možnost přijít s jakýmkoliv problémem. Veškeré informace, které pracovníkům klienti poskytnou, jsou anonymní. Jednotlivec tak získá místo, kde je v bezpečí,“ vysvětluje vedoucí zařízení Magdaléna Juráňová. Služba nespolupracuje s rodiči jednotlivých členů, a tak se i děti s rodinnými problémy nemusí bát svěřit. Zanedbané a týrané dítě jsou pracovníci povinní nahlásit na policii, tento případ ale často nenastává.

K dispozici je klubovna, kde děti tráví po škole svůj volný čas. Mohou si zahrát stolní fotbal, ping pong nebo deskové hry. V klubovně je vybavení ke cvičení a boxovací pytel. Pořádají se také hudební dílny, kde si děti půjčí nástroje, nebo vymýšlí taneční sestavy. „Snažíme se pro děti vytvořit příjemné prostředí, většina aktivit podněcuje k zapojení jednotlivce do kolektivu. Děti se pak budou umět vypořádat s běžnou situací ve společnosti," říká Juráňová.

Každý měsíc je věnovaný určitému tématu, do kterého se ladí náplň jednotlivých akcí. Duben je zaměřený na zdravý životní styl. Děti si sestaví potravinou pyramidu, čeká je den romské kuchyně nebo fotbalový turnaj. Některá témata baví účastníky více a jiná méně. „Povídání o lepším zdravotním stylu mě moc nezajímá. Měli jsme už zajímavější témata, povídali jsme si třeba o kyberšikaně nebo sexu,“ vypráví Jakub, jeden z členů Zrnka.

K různým tématům se snaží vedení zařízení zvát různé hosty, aby byla témata zajímavější. „Spolupracujeme i s městskou policií. Když jsme měli téma krádeže, pozvali jsme si je sem na besedu. Samozřejmě tady řešíme drogy, kouření a předčasná těhotenství. Snažíme se být preventivní, aby se děti nedostaly do nepříznivých situací,“ popisuje jedna z pracovnic Petra Handlová.

Každé dítě si po přijetí sestaví individuální plán, aby mohlo začít pracovat na svých problémech. Některé z nich usilují například o zlepšení svého prospěchu ve škole. Pracovník jim v tom pomáhá, ale děti sami musí chtít, nikdo je do práce nemůže nutit. Členi často potřebují pomoct i s referáty do školy. Mnozí z nich nemají doma přístup k internetu nebo tiskárně a Zrnko takové vybavení má.

Přihláška do zařízení je bezplatná, s dětmi pak provozovatelé uzavírají smlouvu. Chodit sem mohou kdykoliv potřebují. „Když k nám přijde někdo nový, snažíme se zjistit, jaká je jeho životní situace. Někdy s námi dítě začne o svých problémech mluvit hned, jindy je třeba jej trochu rozpovídat. Zjistíme tak, co od nás potřebuje a jestli mu to dokážeme poskytnout,“ říká Juráňová.

Momentálně je v Zrnku padesát dětí s aktivní smlouvou. Ti, kterým už bylo devatenáct, musí smlouvu ukončit. Pokud však stále potřebují sociální zázemí, mohou navštěvovat další nízkoprahová zařízení na Vsetíně – Archu nebo Rubikon.

Klíčová slova: Zrnko, nízkoprahové zařízení, charita, Vsetín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.