13.04.2012 00:29


Valašské velikonoční zvyky přilákaly do Rožnova stovky návštěvníků

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velikonoce mohou pro některé znamenat nejvýznamnější křesťanský svátek v roce, pro jiné zase příležitost vyjít do ulic a "vyšmigrustovat" si pár malovaných vajíček a pentlí na pomlázku. Pro všechny ostatní je tento svátek alespoň příležitostí vyjet na dovolenou nebo strávit prodloužený víkend odpočinkem.

Rožnov pod Radhoštěm Nepříznivé předpovědi počasí na minulý víkend se nepotrvrdily, a tak do Dřevěného městečka v Rožnově zavítalo několik stovek návštěvníků. Již tradičně se zde konala akce s názvem Velikonoce na Valašsku. 

Při vstupu do areálu městečka si museli návštěvníci připadat, jako by se náhle ocitli v jiné době. Mezi starými dřevěnicemi, jejichž větší část byla do Rožnova převezena z okolních vesnic, stály kramářské stánky s nejrůznějšími řemeslnými výrobky a na návsi předváděl dětský soubor tance s jarní tematikou. Návštěvníci mohli nahlédnout do všech budov, které patří ke stálé expozici Valašského muzea v přírodě. „Velkým lákadlem je náš kostelík, který je kopií kostela sv. Anny z Větřkovic. Byl postavený v období druhé světové války, významnější změny interiéru zaznamenal až v roce 2005, kdy byl kostel upraven do nynější podoby,“ vysvětluje pracovnice muzea Erika Majerňáková. Ke kostelu patří také hřbitov, kterému v městečku říkají Valašský Slavín. Hřbitov je součástí muzea od roku 1970.

„Jsou tu pohřbeny významné osobnosti celého Valašska. Na Slavíně najdete například hrob Emila Zátopka, či dalšího skvělého atleta Ludvíka Daňka,“ pokračuje Majerňáková.

K vidění kromě kostela byly také další expozice v jednotlivých valašských staveních. Interiéry byly navíc ozvláštněny typickými velikonočními symboly, jako jsou pečený beránek, mazanec, pomlázky, pentle a proutky zlatého deště. Pro labužníky byla připravena výstava řeznického řemesla, kde měli návštěvníci možnost se dozvědět zajímavé informace o výrobě masných výrobků všeho druhu.

Největším lákadlem pondělního svátečního dne v Dřevěném městečku bylo dle zájmu velkého počtu návštěvníků vystoupení cimbálové muziky Radegast, které se konalo u dřevěné sýpky v zadní části areálu. Jejich repertoár se neomezil pouze na folklorní skladby, obsahoval i populárními hudební kousky v novém, originálním aranžmá. „Chtěla jsem už jet domů, ale hrají tak dobře, že si ještě pár písniček určitě poslechnu. Dlouho se mi nepoštěstí něco takového slyšet,“ hodnotí vystoupení studentka Tereza Jakešová.

Podobných folklorně zaměřených akcí se ve Valašském muzeu v přírodě koná každý měsíc několik. Další možnost seznámit se s jarními zvyky a pracemi na vesnici budou mít návštěvníci 1. května v rámci oživené expozice s názvem Jaro na dědině.

Klíčová slova: Velikonoce, pomlázka, slavnosti, Rožnov pod Radhoštěm, skanzen, cimbálovka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.