30.11.2019 13:49


Vánoční strom v Brně svítí, trhy mohou začít

Autor: Michaela Jagusztynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rozsvícení vánočního stromu v Brně letos připadlo na pátek 29. listopadu. Přesně v pět hodin odpoledne rozzářil náměstí Svobody Těsnohlídkův strom, který každoročně zdobí náměstí již 95 let. Zahájily se tak vánoční trhy v centru Brna, které letos poprvé budou končit po Novém roce pátého ledna. 

Vánoční stromeček na náměstí Svobody. Autor: Michaela Jagusztynová

Brno – Odbila pátá hodina pátečního večera a náměstí Svobody v Brně rozjasnil vánoční Těsnohlídkův strom s tradicí 95 let. U jejího zrodu stál Rudolf Těsnohlídek, který před sto lety našel s přáteli v lese opuštěnou holčičku. Tato událost ho inspirovala k vybírání peněz na charitativní účely pod vánočním stromem na náměstí, a tak roku 1924 vztyčil první strom republiky.

Videomapping na zdi budov. Autor: Michaela Jagusztynová

Před odpočítáváním rozsvícení vánočního stromečku diváci zhlédli promítání na zdi budov (videomapping). Na návštěvníky, kteří to nestihli, čekala repríza v 18:10 a 20:00.

Zastupitelé města odpočítali rozsvícení stromu. Autor: Michaela Jagusztynová

Rozsvícení vánočního stromu se neslo v duchu odpočítávání. Ujali se toho zastupitelé města Brna v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou. „Byla bych ráda, pokud by se letos podařilo vybrat přes milion korun na charitativní účely," uvedla Vaňková.

Punč a lístek. Autor: Michaela Jagusztynová

Čekání si návštěvníci zkrátili popíjením svařeného vína a punče. „Přijďte i ve středu 4. prosince, bude tady Leoš Mareš," lákala zákazníky číšnice za barem.

Dav se zmenšil. Autor: Michaela Jagusztynová

Po rozsvícení vánoční stromu se dav začal zmenšovat. Někteří mířili domů, jiní na Zelný trh, kde se strom rozsvěcel o hodinu později.

Zazvoň a něco si přej. Autor: Michaela Jagusztynová

Někteří návštěvnici si to zamířili ke zvonečku. Jde o tradiční zvonek, kdy člověk zazvoní a něco si přeje. Minulý rok ho podle brněnského Deníku někdo ukradl. Podle organizátorky akce Adély Novákové se s tím setkávají často.

Vánoční tramvaj. Autor: Michaela Jagusztynová

Jiní naopak zavítali k vánočně ozdobené tramvaji, která jako každý rok bude jezdit přes centrum Brna ve všední dny odpoledne od čtyř do devíti hodin a o víkendech od jedenácti dopoledne do devíti večer. Vánoční trhy mohou lidé navštívit letos poprvé do pátého ledna.

Klíčová slova: Brno, trhy, náměstí Svobody, strom

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.