19.12.2015 16:45


Vánoční svátky? Na zámku a s punčem v ruce

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přestože se blíží vánoční období, některé jihomoravské zámky stále vítají návštěvníky. Kostýmové prohlídky a vánoční punč čekají na lidi, kteří zavítají na Zámek Boskovice.  V zámku Lysicích nahlédnou do vánočních komnat. Lednice příchozí uvítají na Silvestra i Nový rok a Vranov nad Dyjí nabídne tvůrčí dílnu a výstavu soch. Letošní sezonu si kasteláni pochvalují. Návštěvnost oproti loňskému roku vzrostla. 

Vánoční atmosféra v zámku Boskovicích, Foto: Archiv zámku BoskoviceBrno – Lidé, kteří si chtějí zpestřit poslední dny letošního roku, mohou navštívit některý z jihomoravských zámků. V provozu budou Boskovice, Lysice, Lednice a Vranov nad Dyjí. Zde si mohou příchozí prohlédnout zdobené komnaty, šlechtické stolování, zaposlouchat se do vyprávění o historii zámku a vánočních zvycích, naučit se zdobit vánoční stůl a vychutnat si punč. 

Lidé, kteří zavítají na zámek Boskovice na Blanensku, se mohou těšit na tradiční vánoční kostýmové prohlídky, které se budou konat ve dnech 26. až 28.12. 2015 v odpoledních hodinách. „Návštěvníci si také mohou dát vánoční punč a ochutnat vánoční zámecké perníčky,“ uvedla Kateřina Klementová ze zámku Boskovice. Průvodci jsou členy skupiny historického šermu Gonfanon. V každé komnatě předvádí scénky, které líčí, jak se slavily svátky klidu a míru na šlechtických sídlech.

Zámek Lysice nabízí možnost nahlédnout do vánočně vyzdobených komnat a sálů ve dnech 25. a 31.12. „Na prohlídce se lidé dozvědí nejen o historii zámku, ale také o tom, jak se zde v minulosti slavily Vánoce a jaké byly vánoční zvyky,“ sdělila Stisku kastelánka v Lysicích Martina Rudolfová. 

Na zámek na Silvestra i Nový rok

Na zámek Lednice na Břeclavsku budou návštěvníci vítaní až do posledního předvánočního prosincového víkendu. „V interiérech máme bohatou vánoční výzdobu s ukázkou šlechtického stolování,“ řekla kastelánka Ivana Holásková. Památka bude nově otevřená pro veřejnost také na Silvestra a 1. ledna.

V zámku Vranov nad Dyjí na Znojemsku se 19. prosince bude konat tvůrčí dílna, ve které se zájemci naučí ozdobit vánoční stůl. „Pod odborným vedením si účastníci vytvoří vánoční aranžmá z chvojí, listů a vánočních přízdob,“ přiblížil podstatu dílny kastelán Jiří Černý. Od 26. do 31.12. 2015 budou speciální vánoční prohlídky za sníženou cenu. Na konec roku je připravena výstava soch Jiřího Netíka. „Výstava bude doplněná instalací slavnostního stolování,“ doplnil Černý.

Kasteláni si letošní sezonu pochvalují. Ve srovnáním s loňským rokem se návštěvnost zvýšila. Například zámek Lysice hlásí přes 25 tisíc návštěvníků. „Nejvíce zaujala výstava Podklady z depozitáře, která představuje hrady a zámky, které nejsou veřejnosti přístupné, a jejich původní vybavení,“ komentuje návštěvnost kastelánka Rudolfová. Podle Ivany Holáskové na zámek Lednice zavítalo přibližně 405 tisíc lidí. Přesná čísla však budou až v lednu 2016. 

Klíčová slova: Jihomoravský kraj, zámky, provoz, návštěvnost, vánoční, Vánoce, Boskovice, Lednice, Vranov, Lysice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.