08.11.2018 20:08


Vánoční trhy v Brně: Na Moravském náměstí přibude ruské kolo

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hned několik novinek čeká letos na návštěvníky vánočních trhů na Moravském náměstí a Zelném trhu. Zástupci města plánují zřízení komfortních zón či odlévání zvonu ke sto letům České republiky, na kterém budou vyryty podpisy všech našich prezidentů. Největší novinkou pak bude ruské kolo na Moravském náměstí, na kterém se návštěvníci budou moci o adventu projet. Nebude chybět ani hromadný dopis Ježíškovi a vánoční tramvaj.

Vánoční trhy v Brně čeká mnoho novinek

Brno - Vánoční trhy začnou na Zelném trhu v pátek 23. listopadu, kdy se zároveň v osmnáct hodin rozsvítí vánoční strom. Na Zelném trhu bude na návštěvníky čekat přes sto dvacet stánků, a to převážně se zbožím rukodělné výroby. „Vánoční trhy se mi loni moc líbily. Pocházím z malého města, loni jsem byl na trzích poprvé a jejich návštěvu plánuju i v budoucnu,“ říká student Dominik Hok.

Novinkou na Zelném trhu bude rozšíření vstupu z ulice Starobrněnská, takže návštěvníci už nebudou muset na trhy přicházet pouze z ulice Masarykova. „Vznikne tak větší prostor pro pohyb návštěvníků a v horní části se nám více otevře tržnice Brno, kde je v adventním období připraveno také spoustu akcí. Taktéž bude zachován průchod na radniční nádvoří. Loni se osvědčilo rozšíření adventního tržiště k tržnici Brno, takže toto bychom chtěli zopakovat. Tento prostor chceme více oživit, pro návštěvníky jsme připravili komfortní zónu a hodláme zde využít také pouliční program,“ uvedla Eva Skácelová z Tradičního zvykoslovného spolku.

Na Moravském náměstí budou tak jako loni vánoční trhy v podobě několika šapitó. Na fontáně bude umístěn centrální bar a v jednotlivých stanech si budou moci návštěvníci koupit řemeslné výrobky a ochutnat gastronomické speciality. Součástí trhů bude i restaurace a pódium, na kterém bude probíhat kulturní program. Největší novinkou bude třiatřicet metrů vysoké vyhlídkové ruské kolo. „V minulosti jsme na trzích ruské kolo nechtěli. Byla to pro nás pouze atrakce, kolotoč. Veřejnost však každý rok ruské kolo chtěla. Letos jsme dostali nabídku na kolo, které díky své velikosti poslouží i jako vyhlídka, a nejen jako atrakce. Kolo bude mít bílou barvu, nebude tedy nijak výrazně barevné,“ říká Tomáš Pavčík z Kulturního a vzdělávacího střediska U Tří kohoutů. „Svým způsobem se mi to líbí, protože je to něco nového. Co si budeme povídat, ruské kolo člověk na trzích vyloženě nepotřebuje. Ale když už může být v Brně nádraží Šalingrad, tak proč ne ruské kolo,“ míní student Hok. Kolo bude mít kapacitu téměř sto padesát lidí a vstupné bude sto korun.

Loňskou novinkou byl na Zelném trhu dopis Ježíškovi. Návštěvníci mohli přijít na Ježíškovu poštu a na připravenou roli papíru psát svá vánoční přání. Konečná verze dopisu měřila 614 metrů a dopis se tak zapsal do České knihy rekordů. Organizátoři chtějí tuto akci zopakovat i letos a doufají v pokoření rekordu. Zopakovat chtějí organizátoři i Rybovu mši na Kapucínském náměstí. „Zájem o tuto akci nás loni překvapil. Z toho důvodu chceme letos akci zopakovat, a to 22. prosince v 15. hodin,“ dodala Skácelová.  

Organizátoři připomenou i sté výročí založení Československa. Chtějí nechat odlít unikátní zvon, který ponese podpisy všech českých a československých prezidentů a první československý znak. Návštěvníci trhů si budou moci na tento zvon zazvonit pro štěstí. Po celou dobu konání trhů bude také zvon dražen. Výtěžek se organizátoři rozhodli věnovat neziskové organizaci, kterou vyberou spolu se zástupci radnice Brno-střed. Počáteční částka bude symbolických 1 918 korun.

Horní část náměstí bude věnována převážně atrakcím pro děti, ve spodní části pak bude tradiční kovářská dílna a zvonkohra. Stánky budou otevřené minimálně od desíti do dvaceti hodin. Pravidelný program zajistí vystoupení škol a kapel.

Obměna čeká i tradiční vánoční tramvaj. Letošní dekorací na voze nebudou jednotlivá světélka, jako tomu bylo loni, ale světelné rámy, na nichž budou problikávat jednotlivé vánoční motivy. Tramvaj bude představena 23. listopadu v 16 hodin při rozsvěcení vánoční lípy v Pisárkách. Následně tramvaj přijede na náměstí Svobody, kde se bude rozsvěcet vánoční strom. Během provozu vánoční tramvaje budou již tradičně odkloněny linky čtyři a devět, které přes náměstí Svobody jezdí. „Linky povedou ulicí Husova a nově obslouží zastávky Nové Sady a Šilingrovo náměstí. Vánoční tramvaj bude jezdit ve všední dny od šestnácti do jedenadvaceti hodin a o víkendech od jedenácti do jedenadvaceti hodin, a to v intervalu dvaceti minut. Tramvaj bude jezdit svým klasickým okruhem z České přes Malinovského náměstí, Hlavní nádraží přes Zelný trh na náměstí Svobody a zpět na Českou,“ uvedla mluvčí dopravního podniku města Brna Hana Tomášková.

Trhy zastřešuje městská část Brno-střed za pomoci Společnosti pro Advent na Zelňáku a Kulturního a vzdělávacího střediska „U Tří kohoutů.“ 

Klíčová slova: vánoční trhy, Brno, Vánoce, trhy,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.