19.04.2017 09:23


Včera v Brně zazněly hlasy umlčovaných běloruských umělců

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Účastníci projektu Agadir: Na strunách naděje včera večer poprvé uvedli básně zakázaných běloruských umělců. Účinkující spojili hudební doprovod s vyprávěním o situaci autorů v Bělorusku a doplnili ho přednesem úryvků jejich poezie. Tímto způsobem veřejnost seznámili již s více než dvaceti autory, kteří nemohou ve vlastní zemi publikovat.

Projekt Agadir: Na strunách naděje představuje umělce, kteří ve své zemi nemají dovoleno publikovat; Foto: Michaela Střížová

Brno – Moravská zemská knihovna v úterý večer představila premiéru poezie pěti současných běloruských spisovatelů, kteří nemají možnost svobodně publikovat ve své zemi. Básně z knihy Dvě duše: výbor současné běloruské poezie v netradičním zpracování přednesli Milena Fucimanová a Petr Kostelník. Bohužel, autoři tu s námi nemohou být, ale jsme s nimi v neustálém kontaktu," okomentovala situaci dramaturgyně a herečka Milena Fucimanová.

Včerejší představení bylo součástí projektu Agadir: Na strunách naděje organizovaného Divadlem hudby a poezie Agadir. „Tento projekt funguje od roku 2014, je to tedy čtvrtý ročník,“ řekl umělecký vedoucí divadla Agadir Ondřej Fuciman. Účastníci projektu se pod záštitou Mezinárodního PEN klubu snaží seznámit veřejnost se spisovateli a básníky, kteří v domovských zemích nesmějí své texty svobodně zveřejňovat pod hrozbou vězení či jiné perzekuce. „V tomto projektu už jsme uvedli tvorbu více než dvaceti ohrožených autorů. Běloruskou poezii jsme dnes uvedli poprvé,“ dodala Fucimanová.

Divákům na představení přibližovala Fucimanová běloruskou situaci jednotlivými úryvky básní Uladzimira Arlova, Andreje Chadanoviče, Valžyny Mortové, Uladyimira Ňakljajeva a Alese Razanava. Vystoupení obohatili hrou na flétnu a klavír Vít Procházka a Ondřej Fuciman. „Jsem velice příjemně překvapen fungováním poezie a hudby,“ řekl jeden z diváků představení, který si nepřál být jmenován.

Diváci budou moci navštívit představení ještě ve čtvrtek v brněnské knihovně Jiřího Mahena a do konce týdne dvakrát v Praze.

Klíčová slova: běloruská poezie, Bělorusko, poezie, Agadir

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.