19.05.2017 14:27


Ve světě máme jméno, tvrdí kuřák vodní dýmky

Autor: Anna Silná | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Oblaka dýmu ke koflíku čaje patří stejně jako relaxační hudba, tibetské vlaječky a bosá obsluha. Není se tak co divit, že první zprávy o protikuřáckém zákonu v českých čajovnách vyvolaly paniku. „E-shopy se zalekly a přestaly objednávat tabák, dva měsíce nebyl k sehnání,“ říká Alex z brněnské Veselé čajovny. Právě proto, že by plošný zákaz kouření mohl mít na čajovny likvidační dopad, dostala vodní dýmka výjimku. Povede to k nárůstu její popularity? A jak se u nás dýmkařské kultuře dařilo doposud? 

„Čajovny a jiné dýmkařské podniky jsou hojně navštěvované, naleznete je i v menších městech a kuřáků vodních dýmek přibývá,“ říká Jakub Kopáček, autor blogu Dýmkařův koutek. Jeho slova potvrzuje i Zura z brněnské čajovny Leyaly: „Máme pořád plno, návštěvnost se nám už nemá kam zvedat. Česká dýmkařská komunita má jméno i ve světě. „Je to převážně díky úspěchu vodních dýmek Meduse a kvalitním vázám pro dýmky,“ doplňuje dvaadvacetiletý bloger.

První vodní dýmky se do Česka dostávaly prostřednictvím arabských studentů, kteří je přiváželi ze své domoviny. Koupit jakékoliv příslušenství bylo dlouho nemožné, více se vodní dýmka rozšířila teprve se vznikem čajoven v 90. letech. S koflíkem čaje a tibetskými vlajkami zůstala oblaka dýmu neodmyslitelně spojená dodnes. „V arabských zemích se kouří častěji venku či v tradičních kuřárnách, kde si může zákazník objednat čaj, kávu a vodní dýmku. V jiných částech světa jsou to shisha bary, shisha lounge, různé restaurace a kluby, ve kterých se dýmka konzumuje spolu s různými drinky a jinými doplňky,“ popisuje mladý dýmkař.

I u nás se však dýmkařská kultura mění a posouvá kupředu. „Stále lze najít spoustu čajoven, které se zasekly v éře rychlozápalných uhlíků a papírových hadic, v posledních pěti letech ale vznikla spousta slibných podniků. Určité služby se pomalu stávají standardem, například dýmkařský servis po celou dobu kouření, možnost volby korunek a metod nabití či podsvícení dýmek,“ komentuje současnou situaci Kopáček.

Kouření vodní dýmky podléhá také řadě trendů, aktuálně jsou v kurzu dřevěné a cestovní dýmky, v minulosti to byly například vícešlauchové dýmky. Směr dýmkařské komunitě udává Německo, to je velmoc. Poslední dobou se vytáhlo i Rusko, s novou příchutí tabáku přijdou pomalu každý den," vypráví Alex z Veselé čajovny. Není se proto co divit, že Jakub z Dýmkařova koutku nedávno recenzoval tabák s příchutí oliv a kozího sýru. „Vydržel jsem patnáct minut a měl jsem dost," vzpomíná. Z konzervativnějších příchutí je v brněnských čajovnách oblíbená zejména borůvka a máta. 

Přestože se protikuřácký zákon vodní dýmce vyhne, odezvu v dýmkařské komunitě měl. Mnohem více se teď dodržuje upozornění o škodlivosti na obalech tabáků," popisuje situaci Alex, dýmkař z Veselé čajovny. Výjimka z nového zákona vodní dýmce neubírá nic na její závadnosti. Jak uvádí Stanislava Potrepčiaková z Centra léčby závislosti na tabáku FN Brno: „Voda ve vodní dýmce ochladí kouř ještě víc, než cigaretový filtr. Kvůli ochlazení člověk potom snadněji vdechne veškeré zplodiny ještě hlouběji do dýchacích cest a dostane tak do sebe více škodlivin."

Pokud se i přes to rádi halíte do oblak voňavého dýmu, projděte si na mapě brněnské podniky, ve kterých se za kouřovou clonu schováte i po 31. květnu. 

„Brno je dýmkařská bašta," říká Jakub Kopáček. Luxusní zážitek nabízí Queen Luxury Hookah Club, zábavu a pestrou nabídku dýmek Kabinet Huličů. Z klasických čajoven doporučuje Leyaly a shisha klub Argila, podprůměrně naopak hodnotí kvalitu vodních dýmek v Utopii a Veselé čajovně. Podrobnější recenze nejen zmíněných podniků si můžete přečíst na blogu Dýmkařův koutek

Klíčová slova: vodní dýmka, protikuřácký zákon, kouření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.