07.03.2012 18:40


Ve Vaňkovce vykvetly studentské vize jara 2112

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Své vize jara roku 2112 vytvořili studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Modely jsou k vidění v galerii Vaňkovka do soboty 10.března. Osm týmů studentů soutěží o ceny v celkové hodnotě 15 500 korun. O výherci rozhodnou návštěvníci hlasováním.

Brno Studenti Mendelovy univerzity vytvořili osm projektů znázorňujících jejich představy jara v roce 2112. Svá díla nyní vystavují v galerii Vaňkovka do 10.března, kdy bude vyhlášeno pořadí projektů podle počtu hlasů návštěvníků. Studenti soutěží o ceny v celkové hodnotě 15 500 korun. Návštěvníci mají možnost hlasovat pro svůj oblíbený projekt prostřednictvím terminálu přímo ve Vaňkovce. Na modelech pracovalo celkem dvaatřicet studentů pod odborným dohledem svých vyučujících. Každý projekt doplňuje informační tabule, která popisuje poselství daného projektu. 

 

Archa Vaňkovka je plná kyslíku a posledních živých rostlin. Foto: Nela Patschová

Studenti dostali k dispozici prostor o rozměrech pět krát pět metrů, veškerý materiál i techniku. Některé modely budovali i do výšky. Při konstrukci tohoto projektu nazvaného Future 69 využili studenti závěsnou konstrukci a ze stropu spustili množství nádob s rostlinami. Hlavní myšlenkou jejich díla je převoz posledních živých rostlin vesmírnou lodí na novou planetu, kde lidé začnou žít odznova. Jejich Archa Vaňkovka vyplouvá. 

 

Návštěvníci křeslo často využívali k odpočinku. Foto: Nela Patschová

"Lidé si zvykli měnit živé organismy, jak se jim to hodí. Genetické úpravy rostlin by se však mohly zvrhnout. A to znázorňuje náš projekt," říkají autorky modelu Květinová monstra. Zmutované rostliny se stanou nezvladatelnými a začnou vytlačovat lidi z jejich vlastních obydlí.

 

Součástí modelu Květinová monstra jsou kreslené vtipy ze života genetiků. Foto: Nela Patschová

Součástí projektu Květinová monstra jsou také poslední vzorky původních nezmutovaných rostlin a vtipné kresby ze života genetiků.

 

Modul jaro je jedním z produktů, který chce tým studentů prodávat v roce 2112. Foto: Nela Patschová

Tvůrci projektu Modul jaro počítají s vymizením živých rostlin. Na tom si staví svůj byznys. Plánují v roce 2112 prodávat pravou zeleň a vydělat obrovské peníze. Součástí jejich modelu jsou i křesílka, ze kterých se nechtělo nejen dětem, ale i dospělým.

 

Ze sluchátek se ozýval ženský hlas nabádající k nákupu květin. Foto: Nela Patschová

Zájemci o dodání živých rostlin si ve sluchátkách mohou vyslechnout informace o nabízených květinách.

 

Vesmírná cykloturistika bude sportem pro každého. Foto: Nela Patschová

Nejbarevnější model Do vesmíru na kole předpovídá, že lidé budou do vesmíru cestovat individuálně. Vesmírná cykloturistika bude podle tvůrců velmi populární.

 

Brněnský orloj bude v roce 2054 na seznamu památek UNESCO. Foto: Nela Patschová

Návštěvníci se na přiložené časové ose mohou mimo jiné dočíst, že v roce 2076 bude Helena Vondráčková ještě stále zpívat a že v roce 2105 bude brněnský hantec schválen jako úřední jazyk.

 

V roce 2112 rostliny opět vyraší mezi betonem a ocelí. Foto: Nela Patschová

Projekt Jižní město doplňuje popis scény budícího se města. "Pod paprsky slunce mezi ocelí a betonem budov, které zahltily Zemi, vykvétají barevná poupata naděje na obnovu Země," popisují svou vizi tvůrci.

 

Zkumavky s drobnými rostlinami poutaly pozornost kolemjdoucích. Foto: Nela Patschová

V roce 2112 budou lidé jezdit na dovolenou na Mars. V popisu projektu se návštěvníci mohou dočíst, že se na Marsu mluví marssky a platí se hatlapou. Nechybí ani doporučená místa k navštívení. Součástí modelu jsou drobné rostliny ve zkumavkách, které si návštěvníci mohou pomocí přiložené lupy prohlédnout z bezprostřední blízkosti.

 

Astronauti s plyšovým psem po boku hledají nové místo k životu. Foto: Nela Patschová

Podle autorů projektu Měsíční krajina se lidem podaří na Měsíci vysadit květiny - bílé tulipány. Na Měsíci vykvete život. Aby se návštěvníci mohli lépe vžít do toho, co je čeká, mohou využít otvor na obličej a nechat se vyfotit v roli astronauta hledajícího místo k životu. 

Klíčová slova: Vaňkovka, Mendelova univerzita, květiny, výstava, projekt, jaro

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.