22.03.2012 13:00


Ve víně je pravda. Tak zaplať

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jestliže holdujete moku vyráběnému z hroznových bobulí, začněte raději šetřit. Ministr financí, ta liška podšitá, si totiž na nás vymyslel další jobovku. Hodlá přeměnit tento nápoj, milovaný lidmi po celé republice, na další bezedný pytel peněz, který má dotovat státní pokladnu. Ministr Kalousek se totiž snaží uvalit daň na víno.

Co si to ten Kalousek vlastně myslí? Víno je ušlechtilé pití, které se jako jedno z mála v Česku ještě stále vyrábí. Ani Evropská unie nás nemůže zastavit. Tak proč si s prominutím nadělávat do vlastního hnízda a zdaňovat ho? Ale pak mi to došlo. Ten pán na ministerstvu to má výborně promyšlené. Jsem průměrná studentka – nekouřím a tvrdý alkohol si dávám příležitostně. Z ekonomické stránky jsem tedy pro stát spíše parazit, který si k toAneta Sklenářová. Foto: Michal Cagalamu všemu ještě přivydělává brigádami. Do státní kasy tedy nepřispívám žádnými závratnými částkami. Co ovšem udělá spousta studentů, pracujících i důchodců, když přijdou večer unavení domů a chtějí relaxovat? Otevřou lahvinku vína a bezduše koukají na televizi. Za tu hranatou, mozky vymývající věc, už platíme koncesionářské poplatky. Ale to víno! To je rituál, který zůstal dosud nepovšimnut (a odproštěn od daně).

Pokud se Kalouskovi podaří tento návrh protlačit přes vládu, většina lidí to přežije. Víno si koupí tak jako tak, těch pár korun je nezabije. Ale co chudáci bezdomovci? Celý den poctivě dřou, aby si vydělali dvacet korun na krabicové víno. Neumím si představit tu revoluci, až přijdou do obchodu a místo obvyklé ceny najdou víno třeba za třicet korun! Kdoví, co by následovalo, ale nad možnými důsledky raději nechci přemýšlet. Snad bych jen poradila ministru Kalouskovi, aby se začal bát. Impuls ke každé revoluci vždy daly nejprve nejnižší vrstvy společnosti. A víno je ta poslední věc, kterou jim může vzít.

Naštěstí se najdou rytíři na bílém koni, politici a zástupci kraje, kteří se budou bít až do poslední kapky vína. Lidé sepisují petice, pořádají protesty. Já ale navrhuji, abychom pozvedli své číše a vypili všechno víno, které se v této republice najde! Nenechejme Kalouska zvítězit a vytrvejme až do posledního opilce. Jedině tak ukážeme vládě, zač je toho Čech! A i kdyby nakonec daň za víno prošla, opijme se natolik, aby nám to bylo jedno.

Klíčová slova: fejeton, daň, víno, ministr

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.