16.04.2018 21:54


Ve Vrběticích pokračuje čištění muničních skladů

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Odklízení a likvidace munice spolu s celkovým uklízením areálu pokračuje po zimní přestávce ve vrbětickém areálu s muničními sklady, z nichž dva explodovaly v roce 2014. Kvůli silným mrazům nemohli pyrotechnici s municí pracovat. Policie chce čištění areálu dokončit do konce letošního roku. Z důvodu pokračující likvidace munice policisté na začátku dubna uzavřeli silnici mezi obcemi Haluzice a Lipová. 

Vlachovice-Vrbětice – Silné mrazy v únoru letošního roku zastavily práci pyrotechniků při ohledání druhého epicentra exploze ve Vrběticích na Zlínsku, kde před více než třemi lety vybuchly dva muniční sklady. Zemina a trosky byly promrzlé a situace byla pro pyrotechniky riziková. Na počátku dubna se s příznivějším počasím do areálů vrátili hasiči, policisté i pyrotechnici. Zimní pauza trvala čtyřicet šest dnů. „Dorazili čtyři armádní pyrotechnici a čtyři ženisté Armády České republiky, kteří se budou pod vedením policejních pyrotechniků primárně věnovat plošnému pyrotechnickému průzkumu a sběru ve vytipovaných lokalitách,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Pro případ nenadálé mimořádně události je na místě i obrněný Pandur se zdravotnickou výbavou.

Druhé epicentrum výbuchu, sklad číslo 12, kde došlo v prosinci 2014 k explozi, pyrotechnici prohledávají od července 2017. Sklad číslo 12 je náročnější na ohledání než první epicentrum vzhledem k množství nevybuchlé munice a zbraní. U skladu se také musí vytvořit trhací jáma, kde pyrotechnici munici ničí, jelikož není možné ji bezpečně převést jinam. Od počátku dubna je během dne uzavřená silnice mezi obcemi Lipová a Haluzice, které se nachází v blízkosti prohledávané oblasti. Obyvatelé obce Lipová budou muset využít přístupovou cestu ze Slavičína. Na dodržování zákazu vjezdu budou dohlížet policejní hlídky.  

„Celý proces čištění areálu se mi zdá zdlouhavý. Kolem našeho domu neustále jezdí policie nebo ostraha, která většinou jen brzdí provoz,“ řekla Kateřina Fryzelková, která ve Vlachovicích-Vrběticích bydlí.

Problémy řeší také majitelé pozemků v areálu nebo jeho těsné blízkosti. Jedním z majitelů přilehlých lesů je Dalibor Olšák z Valašských Klobouk. „Nyní se zmenšila plocha areálu, která je z bezpečnostních důvodů oplocená, a vlastník areálu nám uvolnil část pozemků. Stále se ale k celému mému pozemku nedostanu,“ řekl Olšák. Zástupci Vojenských lesů a statků jednají s majiteli pozemků. Nabízí vyplacení šedesáti procent ceny pozemku před výbuchem. Někteří majitelé však upřednostňují výměnu pozemků.

Policie chce areál opustit do konce roku 2018. Asanace areálu ale bude trvat několik let. Kriminalisté exploze stále vyšetřují jako úmyslné obecné ohrožení a viníkovi hrozí tři až osm let vězení. Policie neudává informace o celkových výdajích na pyrotechniky, odvoz munice z areálu, ostrahu a další potřebné záležitosti. Půjde zřejmě o stamilionové částky. 

Klíčová slova: výbuch, Vrbětice, muniční sklad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.