10.10.2018 21:24


Věda a filmy upozorňují na úbytek vody v krajině

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ekologický festival EKOFILM odstartoval ve středu 10 října. Akci zahájila Národní konference odborníků, učitelů, pracovníků ekocenter a dalších zájemců o ekologii. Diskutovalo se o budoucnosti enviromentalní výchovy a jejím významu pro společnost.

Výstava Voda pro všechny

Brno - Filmový festival EKOFILM je již druhým rokem rozšiřován o Národní konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Letos se uskutečnila debata na téma Měníme svět? „Je dobré se zeptat, zda svět skutečně měníme. Protože takové otázky nás nutí hledat cestu, jak to dělat ještě lépe" objasnil Michal Slezák, ředitel státního fondu životního prostředí.  

Na konferenci se sešli zaměstnanci úřadů, donoři, odborníci a zájemci o environmentální výchovu z řad laické veřejnosti, pracovníci ekocenter a ekoporaden. Účastníci kladli otázky týkající se zejména prosazení a rozvíjení české environmentální výchovy v dalších letech. „Enviromentální vzdělání nebylo před pěti šesti lety ze strany státu podporováno, byla to jedna z malých priorit. V současnosti je situace mnohem lepší, i když je stále potřeba každý nápad obhajovat. Projekt environmentální osvěty je důležitý, obzvlášť teď, kdy je sucho velým tématem“ řekl Jan Kříž, náměstek ministerstva životního prostředí. 

Konference zahájila nejstarší filmový festival v Evropě s tematikou životního prostředí. Letošní ročník nese název Voda v krajině a ukáže návštěvníkům dvacet pět filmů, a to jak z Česka, tak Indie, Ruska, Ghany nebo Spojených států. Organizátoři tak chtějí upozornit veřejnost na skutečnost, že za extrémní sucho může částečně i člověk. Zároveň chtějí ukázat, co má společnost dělat pro to, aby se voda do krajiny vrátila. „Letošní rok je čtvrtým rokem, který je suchý. Zhruba šedesát procent území České republiky je v mělkých podzemních vodách ve stavu silného až mimořádného sucha, za což si můžeme sami. Například tím, že za posledních osmdesát let jsme vysušili milion hektarů moře“ uvedl vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Filmy se budou promítat v prostorách univerzitního kina Scala a v Otevřené zahradě Nadace Partnerství. Filmové projekce jsou zdarma, diváci se ale musejí dopředu zaregistrovat. Festival potrvá do 13. října.

Klíčová slova: ekofilm, festival, evvo, kino, voda, krajina

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.