25.03.2020 07:50


Vědci z liberecké univerzity vyzývají občany, aby šili roušky s kapsou. Nový filtr ochrání nositele i okolí

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Náplní dne nejednoho občana v karanténě se stala výroba roušek. Ty jsou v lékárnách už několik týdnů k nesehnání. Liberecká technická univerzita v pátek informovala o vylepšení, které ochrání jak nositele, tak jeho okolí. Vyzývá, aby lidé šili roušky s kapsou.

Rouška vylepšená o jednoduchou kapsu pro filtr

Česká republika – Filtrační vrstva z nanomateriálu, která zachytí až devadesát procent částic, včetně těch o velikosti viru: to je aktuální vylepšení roušek, se kterým přišla Technická univerzita v Liberci. Nový filtr před virem ochrání jak nositele, tak i jeho okolí. Pro vyšší efektivitu práce liberecké univerzity vyzývají vědci, aby lidé šili roušky s jednoduchou kapsou. Do té stačí vložit nový nanofiltr a oboustranně ochranná rouška je na světě.

Domácí výroba roušek s kapsou významně urychlí celý proces. „Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku. Navíc nám odpadne starost s nevyužitelnými odřezky, což také zefektivní produkci,“ řekl Jaroslav Beran z liberecké strojní fakulty, vedoucí týmu, který zprovoznil stroj na výrobu nanofiltrů. Dodává, že pokud by stroj vyráběl celé roušky, vytvoří pouze šest tisíc kusů za den, kdežto filtrů samotných je schopný vyrobit až dvacet tisíc.

Pro módní značky s dostatkem kvalifikovaného personálu se roušky staly symbolem jarní kolekce, v divadlech vznikly začátkem března manufakturní dílny a babičky oprášily šicí stroje. „Začala jsem šít z prostého důvodu: roušky jsme doma neměli. Šiju z materiálu, který jsem našla doma, nebo který mi dali příbuzní. Je ale čím dál těžší některé části sehnat,“ řekla třiadvacetiletá studentka Masarykovy univerzity Natálie Švachová. Právě filtrační vrstva byla doposud problém, se kterým se výrobci potýkali. „Od zdravotníků jsme dostali netkanou textilii, která je pro jednorázové roušky dostatečnou ochranou. Při výrobě roušek pro zdravotníky jsme používali sáček do vysavače, který by měl mít stejnou filtrační úroveň jako respirátor,“ uvedla majitelka žateckého květinářství Jaroslava Růžičková. Ta začala s výrobou roušek poté, co jí vláda nařídila zavřít prodejnu. Dodává, že tvorba kapsy produkci nijak významně nezpomalí. „Roušek bez kapsy jsme za den vytvořily zhruba čtyři stovky. Věřím, že jednoduchá kapsa sníží výrobu pouze o několik kusů,“ osvětlila Růžičková. 

Zdravotnické roušky a respirátory jsou v lékárnách už týdny k nesehnání. Nejen, že roušky není možné koupit, chybí také zdravotnickému personálu a lékárníkům. „Všude máme cedule, že roušky ani respirátory nemáme. Lidé se ale chodí přesto zeptat a vystavují tak zbytečnému riziku sebe i nás. Roušky nemáme ani pro sebe, natož pro zákazníky,“ uvedla lékárnice Kateřina Majznerová.

Klíčová slova: roušky, filtrační vrstva, novinka, ochrana, koronavirus, technická univerzita Liberec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.