15.03.2013 22:29


Veganská párty aneb koncert plný ideálů, na kterém se neudusíte

Autor: Barbora Valešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Drsná hudba, pevná přesvědčení a silné vymezení vůči většinové společnosti. Tak by se dala shrnout atmosféra na koncertě veganských kapel, který byl součástí VeganFestu a odehrál se v brněnské restauraci Vegalité.

Brno – Tři alternativní kapely vystoupily ve čtvrtek večer v restauraci Vegalité. Všechny se ztotožňují s názory a postoji veganů, tedy lidí, kteří se rozhodli vypustit ze svého jídelníčku všechny produkty živočišného původu. Nejen maso, ale i vajíčka, mléko nebo med.

Potemnělá místnost zaplněná tělo na tělo, hlasitá hudba, řev a vedro. Typické atributy každého koncertu. Přece jen se ale ten dnešní nedá pokládat zrovna za běžný. Horko a vydýchaný vzduch v místnosti je snesitelný z jednoho prostého důvodu. Dnes se tady nekouří. Především kvůli účinkujícím kapelám. „Dva z nás jsou vegetariáni, jeden vegan, nekuřáci a podporujeme anarchistické a antifašistické myšlenky a aktivity,“ má na svých stránkách uvedená kapela Disbeatless. Brněnská kapela Stridor se přímo označuje jako drug free, tedy nepodporující jakékoliv drogy, ať legální nebo nelegální.

V prostorách restaurace Vegalité bylo plno. Foto: Barbora Valešová

Veganství není jen omezení jídelníčku

V publiku převládají potetovaná těla, dredy, hoody mikiny a ocvočkované opasky. Nikdo tady rozhodně nepůsobí nezdravým dojmem. Do pasu svlečený bubeník jedné z kapel mě vzápětí přesvědčuje o tom, že vegani rozhodně můžou mít svaly, i když nejí maso. Ze skupinek bavících se lidí vyzařuje uvolněná atmosféra. Na tvářích všech nechybí úsměv a většina, z velké části veganů nebo vegetariánů, jsou otevření a příjemní lidé. Opatrně se ptám potetovaného kluka s množstvím piercingů, jestli ho můžu vyfotit. Překvapí mě svou sdílností a rozpovídá se, jak se stal veganem. „K tomuto přesvědčení jsem se dostal přes texty punkových kapel, které se vyjadřovaly k tomu, jak se člověk špatně chová ke zvířatům. Pak jsem se bavil s taťkou, který dřív dělal na jatkách a rozhodl jsem se, že tohle nepotřebuji podporovat.“ Když se ho ptám, jak se staví k názorům, že jíst maso je pro člověka přirozené, znovu mě překvapí odpovědí. „Já si právě myslím, že to přirozené není. Pamatuji si jeden citát, který říká, že když dítěti dáte jablko a živého králíka, jen těžko sní králíka a bude si hrát s jabkem,“ argumentuje vegan, který si nenechává říkat jinak, než přezdívkou Keyda. Veganství skutečně není jen omezení jídelníčku, ale celá škála přesvědčení tvořící ucelenou životní filozofii.

Zpěvák kapely Gattacca zvěvem vyjadřuje své postoje. Foto: Barbora Valešová

Brněnská core kapela Stridor má na koncertě svoji premiéru. Mezi jednotlivými písničkami sděluje publiku i své názory a přesvědčení. Zpěvák v tričku s nápisem Animal Liberation se vymezuje proti drogám a alkoholu. „Snažíme se vytvořit alternativu se vším všudy, nechceme podporovat koncerty, kde se všichni přijdou jen opít a zfetovat, “ důrazně říká do mikrofonu. Docela silná slova, vždyť většina lidí má v ruce pivo, napadá mě. Publikum je ale nadšené a výrok odmění potleskem. Tato otevřenost se líbí i Honzovi Prorokovi, který si první koncert Stridoru nechtěl nechat ujít. „Oceňuji, že se kapela nebojí mluvit o svých přesvědčeních. Koncert dostává hlubší rozměr, než když jen přijdou a odehrajou,“ říká vegan Honza.

Veganské alternativy masa chutnají i neveganům

Kontakt kapel s publikem je maximální, prostor malého podia zabírá bicí souprava, ostatní členové se pohybují před ní, tváří v tvář divákům. Občas není jasné, kdo ještě patří ke kapele a kdo už ne. Zpěvák se často připojuje ke křepčení davu. „Všechno bylo tolikrát řečeno. Ale nic se nezměnilo. Maso je pořád vražda. To, z čeho žiješ, je vražda,“ zaznívá v textu písničky kapely Gattacca. Obsah textů je na úkor řevu a hlasitosti dost nesrozumitelný, i tak ale velmi silné emoce, které kapela vyzařuje nenechávají publikum vlažné. Všímám si, že členové při koncertu pijí čistou vodu. „V kapele jsme všichni vegani a vymezujeme se i proti jakýmkoliv drogám. To je životní styl straight edge, který máme zahrnutý i v našich zásadách. Při koncertování je důležité doplňovat tekutiny a k tomu je nejlepší voda,“ říká pěvačka kapely Gattacca Lada Hajdíková. Dodává, že na VeganFestu vystupovali už minulý rok a doufá, že zase do Brna přijedou.

Zajímá mě, jestli na takové akci natrefím na nějakého masožravce. Ano. I takoví se tady najdou. Třiadvacetiletý Honza Makeš jí maso i jiné živočišné produkty. S alternativními způsoby stravování ale sympatizuje a nevylučuje, že na ně nikdy nepřejde. „Zdá se mi to opravdu velice zajímavé, mají to hodně propracované, založené na hodnotách a v podstatě s tím nemůžu nesouhlasit. Nevím ale, jestli bych zvládl nejíst mléčné výrobky,“ říká Honza. Masové alternativy mu ale chutnají. „Mají tady úžasný robiburgr. Jestli někdo nevěří masovým náhražkám, tomuhle by měl vážně dát šanci,“ uzavírá Honza.

Celý koncert se obešel bez jakýchkoliv výtržností a měl velmi silnou atmosféru. Hloubka přesvědčení a neoblomnost lidí, kteří se rozhodli jít jinou cestou, než většina společnosti, je opravdu pozoruhodná.

Klíčová slova: vegan fest, veganství, koncert, Stridor

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.