04.04.2018 21:39


Veganství je zdravé při dobře sestaveném jídelníčku, shodli se odborníci

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veganská strava může být zdravá, pokud lidé jedí správně zkombinované potraviny. Na tomto stanovisku se shodli čtyři výživoví odborníci, kteří 3. dubna na Masarykových debatách v univerzitním kině Scala diskutovali o tezi Veganství není zdravé. V dalších bodech debaty – etice, ekologii a dodržování správného jídelníčků  se znalci rozcházeli.

Teze Veganství není zdravé stále vyvolává diskuze. Foto: Masarykovy debaty

Brno – Teze první letošní Masarykovy debaty nesla název Veganství není zdravé. Názory pro a proti výroku vyjadřovali čtyři odborníci před zaplněným sálem univerzitního kina Scala. Mezi zastánci teze byli lékař a specialista na nutriční péči Pavel Kohout a biochemička specializovaná na potraviny Jana Dostálová. Proti tezi vystupovali onkoložka a veganka Radana Dymáčková a fitness trenér Jan Müller, který je veganem deset let.

Často diskutovaným problémem veganů je nedostatek vitaminu B12, který zlepšuje paměť a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Nachází se v masu, vejcích a mléčných výrobcích, které vegani nejedí. „Veganům se doporučuje jíst doplňky stravy obohacené o vitamin B12. Zastánci smíšené stravy jsou na tom však stejně, protože zvířata, která všežravci sní, dostávají vitamin B12 v tabletách,“ uvedl Müller.

Masný i rostlinný průmysl ohrožuje životní prostředí. Podle Radany Dymáčkové je zpracovávání masa obrovskou ekologickou zátěží pro naši planetu, protože spotřebovává mnoho vody. Oponent Pavel Kohout označil její tvrzení za pokrytecké. „Tento argument je neférový. Pochybuji, že dovážení avokáda, manga a dalších superpotravin letadlem přes půlku světa je ekologické,“ reagoval Kohout. Dodal, že pokud by vegani chtěli žít naprosto ekologicky, museli by se živit pouze lokálními potravinami. Jejich jídelníček by pak nebyl pestrý, stále by se opakoval a vegani by se neuživili.

Velké rozepře vyvolává veganství u dětí. „Nechci dávat dítěti mrtvé zvíře, které žilo ve strašných podmínkách. Navíc maso obsahuje stresové hormony a antibiotika, které způsobují zdravotní problémy,“ sdělila Dymáčková. Odpůrce Kohout argumentoval, že pokud se dítě později rozhodne jíst maso, bude mít velké zdravotní problémy. „Veganům totiž chybí cholesterol, což je zdravá látka, ale lidé si z ní přežíráním udělali nepřítele. Tělo si dokáže cholesterol vyrobit samo, ale je to velice energeticky náročné. Jakmile by veganské dítě začalo jíst maso, bude mít vysokou hladinu cholesterolu a neobejde se bez léků,“ oponoval.

Jediným bodem, na kterém se debatující shodli, bylo sestavení a dodržování správného jídelníčku. „Souhlasím, že vegan bude zdravý, pokud si správně nakombinuje luštěniny a obiloviny, aby měl dostatek bílkovin, a správně si sestaví jídelníček,“ řekla Dostálová. Druhý zastánce teze Pavel Kohout podotkl, že takto jedná minimum veganů. „Nemohu veganství doporučit pro celou populaci, protože by většina lidí byla podvyživená. Je mnohem lehčí si sestavit správný jídelníček ze smíšené stravy, tímto způsobem snadněji docílíme zdravé populace,“ konstatoval.

V závěru debaty účastníci hlasovali, zda jsou pro, anebo proti tezi. Celkově proti výroku hlasovalo 52 % návštěvníků, čímž tezi vyvrátili. „Já jsem uvedla, že nevím, zda je veganství zdravé. Zatím jsem vegetariánka, ale postupně se snažím stát vegankou. Přednáška pro mě nebyla přínosná, protože obě strany souhlasily, že veganství je zdravé, pokud lidé dodržují vyvážený jídelníček,“ zhodnotila závěr návštěvnice Žaneta Škrdlová.

Masarykovy debaty se konají dvakrát ročně a organizuje je Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity a tým Masarykových debat. „Vždy se snažíme mít jednu odbornější debatu a druhou zaměřenou na širokou veřejnost, jako je téma veganství. Specializované debaty nejsou tolik navštěvované, takže je pořádáme v posluchárnách fakulty sociálních studií,“ uvedla organizátorka Petra Rupová.

Vzorem Masarykových debat jsou oxfordské debaty, kdy diskutující mají přesně vyměřený čas, po který mohou vyjádřit své názory a následně debatují. Před a po debatě návštěvníci hlasují, zda s danou tezí souhlasí, anebo ne. V závěrečné části debaty publikum klade odborníkům otázky.

Klíčová slova: Brno, Masarykovy debaty, veganství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.