05.04.2012 08:27


Veletrh pro zemědělce, chovatele a lesníky navštívil rekordní počet návštěvníků

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veletrhy Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa se staly největší akcí roku 2012 na brněnském výstavišti. Vystavovatelé nabízeli zemědělské stroje, krmiva, nářadí pro řezbáře i včelaře, zbraně i medovinu. Veletrhu se zúčastnilo rekordních 755 vystavujících z dvaceti zemí včetně Číny.

Brno Zemědělský, chovatelský a lesnický veletrh na brněnském výstavišti navštívilo více než 110 tisíc lidí. Nejvíce návštěvníků, téměř 28 tisíc, přišlo na veletrh v neděli 1. dubna. "Návštěvníci nejčastěji přišli kvůli Techagro, nejméně často pak mířili do pavilonů Biomasy," uvedla manažerka komunikace brněnských veletrhů Dita Brančíková. Veletrhu Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa, který skončil včera, se zúčastnilo rekordních 755 vystavujících. Pořadatelé veletrhy doplnili bohatým doprovodným programem. Odborníci diskutovali o různých problémech na přednáškách a seminářích a návštěvníci si mohli vyzkoušet například hod sekerou, vyřezávání dřeva nebo laserovou střelnici. Chovatelský, zemědělský a lesnický veletrh se koná každé dva roky.

Velké barevné zemědělské stroje mnohdy obdivovaly spíše ženy s dětmi než muži. Autor: Nela Patschová

Velké barevné zemědělské stroje mnohdy obdivovaly spíše ženy s dětmi než muži. "Nejlepší na celém veletrhu jsou ty obrovské traktory. Mnohé mají i hezké barvy," řekla studentka střední zemědělské školy Tereza Pustinová.

Někteří vystavovatelé dokázali svými stánky skutečně zaujmout. Autor: Nela Patschová

Někteří vystavovatelé dokázali svými stánky skutečně zaujmout. Kdo by poznal, že zde nabízejí hnojiva. "Moc se mi líbí, když je stánek pěkný na pohled. Tohle bych brala i jako dekoraci do obývacího pokoje," smála se návštěvnice Jana Švábenská.

Poletující čmeláci upoutali většinu kolemjdoucích dětí. Autor: Nela Patschová

Poletující čmeláci upoutali většinu kolemjdoucích dětí. "Domácí druhy čmeláků velmi dobře opylují květy, dokonce dvakrát rychleji než včely. Nevadí jim ani horší počasí a dobře se orientují v uzavřených prostorech, jako jsou například skleníky," vypočítala výhody čmeláků pracovnice výzkumného ústavu Alena Bučánková.

Návštěvníci medovinu často ochutnávali. Ale už méně často si ji kupovali. Autor: Nela Patschová

U stánků s alkoholem bylo stále plno. Návštěvníci často ochutnávali, ale už méně často nakupovali. "Ochutnávat sem chodí hodně lidí. Samozřejmě ne všichni si tu láhev koupí, ale najdou se i takoví, kteří dokážou kvalitu náležitě ocenit," uvedla majitelka stánku s medovinou Petra Kurlandová.

Zájemci si mohli vyzkoušet jeden z nabízených řezbářských kotoučů. Autor: Nela Patschová

Zájemci si mohli vyzkoušet většinu nabízených výrobků. Tento návštěvník zkoušel řezbářský kotouč určený i amatérům. "I když člověk není řezbář, může si tímto nástrojem vyrobit velmi pěkné věci. Práce s kotoučem je bezpečná, protože má speciální omezovací zub, který vás nepustí hluboko a nezasekne se. Nemůže vás zranit," lákal vystavující Jaromír Holcman ke koupi produktu jednoho z návštěvníků veletrhu.

Vystavující chystají dřevěnou kládu do drtiče. Autor: Nela Patschová

Vystavující chystali dřevěnou kládu do drtiče dřeva. Kolem stroje se začali shromažďovat kolemjdoucí.

Stroj dokázal dřevěnou kládu rozdrtit za pár vteřin. Autor: Nela Patschová

Kláda se za pár vteřin proměnila v hromadu třísek, které vítr nafoukal přihlížejícím do vlasů a obličeje. Ženy a děti poodešly, aby se před třískami skryly, ale muži zůstali a pokyvovali hlavou. "To je teda rychlost," poznamenal jeden z nich.

Přestože veletrh už končil, návštěvníků bylo pořád dost. Autor: Nela Patschová

Přestože veletrh už končil, návštěvníků bylo stále dost. Někteří vystavující si návštěvnost pochvalovali, jiní zase ne. "Letos má náš stánek určitě vyšší návštěvnost než na posledním veletrhu před dvěma lety. Je to ale asi i díky tomu, že máme stánek na lepším místě než předtím. Tentokrát jsme hned u hlavní cesty," hádala vystavující Petra Kurlandová.

Součástí doprovodného programu veletrhu Silva Regina bylo i představení některých plemen loveckých psů. Autor: Nela Patschová

Součástí doprovodného programu veletrhu Silva Regina bylo i představení některých plemen loveckých psů a jejich umění.

O zbraně se zajímali především muži. Autor: Nela Patschová

O zbraně se zajímali především muži. V pavilonu veletrhu Silva Regina rozhodně nechyběla zelená barva charakteristická pro myslivce.

Na laserové střelnici byl neustále zástup lidí. Všichni si chtěli vyzkoušet svou střeleckou dovednost. Autor: Nela Patschová

Na laserové střelnici byl neustále zástup lidí. Všichni si chtěli vyzkoušet svou střeleckou dovednost. Když střílela žena, nahromadilo se kolem stánku dvakrát více lidí a sledovali, jak jí to šlo.

Zaměstnanec mezinárodní organizace pro certifikaci lesů představoval dětem postup při výrobě papíru prostřednictvím skládačky. Autor: Nela Patschová

Zaměstnanec mezinárodní organizace pro certifikaci lesů Martin Tumpach představoval dětem postup při výrobě papíru prostřednictvím skládačky. "Certifikace lesů má sloužit ke sledování původu dřeva od těžby přes jeho zpracování až po konečný výrobek,"vysvětlil Tumpach.

Na jízdu zručnosti v tomto stroji čekali lidé v dlouhé frontě. Autor: Nela Patschová

Na jízdu zručnosti v tomto stroji čekali lidé v dlouhé frontě. "Traktor jsem už řídil, ale v ničem tak velkém jsem ještě neseděl. Je to zajímavý zážitek, snažit se nabrat trochu hlíny a pohybovat se po vyznačené trase," popsal svou zkušenost s řízením stroje student ekologie Michal Eckl.

Pracovnice Farmy John Deere vzaly koně na projížďku po areálu výstaviště. Autor: Nela Patschová

Pracovnice Farmy John Deere vzaly koně na projížďku po areálu výstaviště. Podle manažerky komunikace veletrhu Dity Brančíkové byl o farmu velký zájem především ze strany neodborné veřejnosti. "Návštěvníci se mohli projet ve spřeženích a prohlédnout si různá plemena koní," uvedla Brančiková.

Když návštěvníkům vyhládlo, mohli si v některém ze stánků koupit občerstvení. Největší pozornost budil stánek s pštrosím masem. Autor: Nela Patschová

Když návštěvníkům vyhládlo, mohli si v některém ze stánků koupit občerstvení. Největší pozornost budil stánek s pštrosím masem. Nechyběl ani párek v rohlíku. Některým návštěvníkům však nebyla představa pozření pštrosího masa po chuti. "To jíš párek z pštrosa, víš? Z toho velkého ptáka," popisoval starší pán malému chlapci. "Fakt z pštrosa? Tak to jíst nebudu," rozhodl se chlapec a párek v rohlíku zahodil do koše dříve než jej muž stačil zadržet.

Klíčová slova: veletrh, zemědělství, lesnictví, chovatelství

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.