30.03.2016 14:52


Velikonoční náladu v Bukovanech obohatila chuť vína

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tradiční velikonoční výstava vín spojená s ochutnávkou se i letos uskutečnila v Bukovanech v neděli odpoledne. Padesátý šestý ročník přilákal bezmála šest set návštěvníků, kteří měli možnost ochutnat na pět set šedesát vzorků bílých, růžových a červených vín. Mezi bílými víny zvítězil Hibernal, z červených Modrý Portugal. Akci pořádali členové místního zahrádkářského svazu. 

Bukovany – Padesátý šestý ročník koštu vín v Bukovanech na Hodonínsku se setkal s úspěchem. V neděli odpoledne přišlo bezmála šest set milovníků vína. Mezi návštěvníky převládala zejména mladší generace. Prostory místní Sokolovny, kde se akce odehrávala, praskaly ve švech. Pořadatelům ale přálo počasí, a tak nemalý počet návštěvníků vyrazil s degustační skleničkou před Sokolovnu. 

Nejvýše hodnoceným vínem výstavy byl z bílých vín Hibernal z Vinařství Fridrich a z červených pak Modrý Portugal od Červinky Gotthard. „Vinaři z okolí nám dávají vzorky a na oplátku jim zase na jejich košty dáváme naše vína. Je to o spolupráci, kamarádství. Musíme jet na degustace k nim, aby zase oni přijeli k nám, bez toho to nejde,“ upřesnil způsob vybírání vzorků předseda výstavního výboru Josef Stix.  

Sokolovnu zaplnilo na šest set návštěvníků. Foto: Magdaléna Kunrtová

K tanci a poslechu hrála do večerních hodin Cimbálová muzika Pavla Růžičky. „Chodíme do Bukovan koštovat pravidelně, je to tady vyhlášené. Nejvíc mi chutná Müller Thurgau, Sauvignon a samozřejmě Pálava,” prohlásil návštěvník Patrik Elbl. O rozlévání vína se postarala dvacítka mladých z Bukovan. Organizátoři nabídli na pět set šedesát vzorků bílého, růžového a červeného vína. Každý měl navíc možnost ochutnat prezentační vzorky vinařství a vinařských firem. „Jsem u červených vín. Nejvíc jde šampion Modrý Portugal. Už jsem otevřel druhou láhev. Lidé chodí prvně na bílé, ale už máme plno i na červeném,” řekl nalévající Jan Jurčík.

Vína hodnotily tří až čtyřčlenné týmy degustátorů sto bodovou metodou. Komisí bylo patnáct a výstavní výbor udělil přes sto dvacet diplomů. Degustace se uskutečnila 13. března v sále Sokolovny. Košt na velikonoční neděli v Bukovanech nebyl na Hodonínsku ojedinělý. O tento typ akce je stále větší zájem. Tradiční košt se uskutečnil také v Miloticích, Dubňanech, či Moravanech. 

Klíčová slova: Velikonoce, Morava, kroj, víno, košt vín, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.